Vakıf üniversitelerindeki teknik önlisans programlarını tercih eden öğrencilerin üniversite tercihini etkileyen faktörler
Factors affecting the university preference of the students who choose vocational associate degree programs at foundation universities
  1. Tez No: 552586
  2. Yazar: HAVVA GİZEM BÜYÜKBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN FEHMİ ATASAĞUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde hizmet sektörüne olan talebin artmasına paralel olarak yükseköğretime olan talepte giderek artmaktadır. Artan talep koşullarının etkisi ile birlikte gerek ülkemizde gerekse dünyada yükseköğretim sadece devlet eliyle değil aynı zamanda vakıflar ve özel kuruluşlar aracılığıyla yürütülmektedir. Yaşanan bu gelişmeler ve değişimlerin etkisi ile son dönemde devletin desteği ile birlikte vakıf üniversitelerinin yaygınlaştığı görülmektedir. Ülkemizde nitelikli insan gücü yetiştirerek inceleme ve araştırma yapmak ve sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlamak amacıyla 77 tanesi vakıf olmak üzere toplam 206 yükseköğretim kurumu bulunmaktadır. Yükseköğretim kurumlarında ki bu artışla birlikte rekabet ortamı giderek artmaktadır. Bu rekabette başarılı olabilmek için öğrencilerin üniversite tercihini etkileyen faktörlerin ne olduğu önem arz etmektedir. Bu çalışmada vakıf üniversitesi öğrencilerinin teknik meslek yüksekokulları tercihlerini etkileyen faktörleri incelemek adına anket yapılmıştır. Anket İstanbul Aydın Üniversitesi Teknik Meslek Yüksekokullarında kayıtlı 111 öğrenciye uygulanmıştır. Üniversite tercihini etkileyen faktörler her biri ana başlık olmak üzere akademik imkanlar, istihdam,, üniversitenin bulunduğu il, kampüs olanakları ve tanıtım materyalleri olarak belirlenmiştir. Buna göre; üniversite tercihinde etkili olan faktörler içerisinde ortalama en yüksek etkiye sahip olan faktör ''Kampüs Olanakları'' olurken en az etkiye ''Tanıtım Faktörleri ''sahip olmuştur. Ayrıca 2016-2018 yıllarına ait YKS kılavuzlarında ki veriler kullanılarak Teknik Meslek Yüksekokullarına ait doluluk oranlarına etki eden faktörler incelenmiştir. Analiz neticesinde, doluluk oranlarının artışındaki en önemli faktörün burslu kontenjan oranlarındaki artış olduğu gözlemlenmiştir. Elde edilen sonuçların üniversite yönetimlerine ve tercihte bulunacak öğrencilere aydınlatıcı olması umulmaktadır. Anahtar Kelimeler; Vakıf Üniversiteleri, Üniversite Tercihini Etkileyen Faktörler, Üniversite İmkanları
Özet (Çeviri)
Today, demand for higher education is increasing in parallel with the increase in demand for high education. With the effect of increasing demand conditions, higher education is carried out not only by state but also by foundations and private organizations both in our country and in the world. Together with the impact of these developments and changes, it is seen that foundation universities have become widespread with the support of the state recently. There are a total of 206 higher education institutions, 77 of which are foundations, in order to conduct research by producing qualified labor force and to contribute to sustainable development in our country. With this increase in higher education institutions, the competitive environment is increasing. In order to be successful in this competition, it is important what the factors that affect the university preference of students are. In this study, a survey was conducted to examine the factors affecting the preferences of technical vocational schools of foundation university students. The questionnaire was applied to 111 students enrolled in İstanbul Aydın University Technical Vocational School. The factors affecting the university preference were determined as academic facilities, employment, provincial, campus facilities and promotional materials as main titles. According to this; while the average highest effective factor among the factors that have effect on university preference is“Campus Facilities”,“The factors of Promoting”have the least effect. In addition, the factors affecting the occupancy rates of Technical Vocational Schools were examined by using the data in the YKS guides of the years 2016-2018. As a result of the analysis, it was observed that the most significant factor for increasing of occupancy is the increase of the rates of scholarship quotes. It is hoped that the results obtained will be enlightening for university administrations and the students to choose. Keywords; Foundation Universities, Factors Affecting University Preference, University Facilities