32 numaralı Konya Şer'iye Sicili (1096-1110 / 1685-1699) değerlendirme ve transkripsiyon
The Konya Şer'iye Register numbered 32 (1096-1110 / 1685-1699) evaluation and transcription)
- Tez No: 552588
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET SAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 436
Özet
Şer'iye Sicilleri, Osmanlı Devleti'nin merkez ve taşrada uyguladığı sosyal, siyasi ve içtimaî politikaları görmek ve bölgelerdeki insan ilişkilerine tanık olmak için en uygun kaynaklardandır. Bu nedenle siciller tarih, hukuk ve daha birçok alana ana kaynak olma özelliğini göstermektedir. 1096-1110 (1685-1699) yıllarını kapsayan 32 Numaralı Konya Şer'iye Sicili'nde 682 adet belge bulunmaktadır. Bu belgeler içerisinde fermânlar, beratlar, nafaka takdirleri, darb davaları ve hırsızlık davaları gibi belgeler bulunmakla birlikte, bu sicilde miras davaları, mülk satışları ve vasi tayini ile alakalı belgeler çoğunluktadır. 32 Numaralı Sicil giriş ve metin kısımlarından oluşmaktadır. Giriş bölümünde defterde transkript edilen 682 adet konularına göre tasnif edilerek belge türleri hakkında bilgiler verilmiştir. Metin kısmında ise belgelerin transkripti yapılmış, belgedeki hicri tarihler miladiye çevrilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Sharia Registry is one of the most appropriate sources to see the social, political and social policies implemented by the Ottoman Empire in the central and provincial and to witness the human relations in the regions. For this reason, registers show the main source of history, law and many other fields. There are 682 documents in 32nd Konya Şer'iye Registers covering the years 1096-1110 (1685-1699). Although there are documents such as edicts, patents, alimony appraisals, assault and theft cases, the documents related to inheritance lawsuits, property sales and guardianship are the majority. Registration number 32 consists of input and text parts. In the introductory section, 682 topics which are transcribed in the book are classified according to their subjects and given information about the types of documents. In the text part, transcripts of the documents were made and the hijri dates in the document were translated into the Gregorian calender.