Okul terkinin eşiğinde geleceği düşünmek: Sınıf tekrarı yapan öğrencilerin gelecek emelleri
Thinkin about the fuure at the edge of shool drop out: Future aspirations of repeat students
- Tez No: 552592
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÖHEYDA GÖKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Lise kademesine rastlayan gençlik çağı, bireyin geleceği ile en çok ilgilendiği dönemdir. Bu dönemde bireylerin sahip olduğu emeller onların meslek seçimlerini ve başarılarını etkilemektedir (Şirin, 2004). Ülkemizde devamsızlık ve sınıfta kalma en çok meslek liseleri 9. Sınıfta görülürken (%30), okul terki %32 oranına ulaşmıştır (ERG, 2018). Bu durum bize meslek lisesi öğrencilerinin büyük bir çoğunluğunun geleceğe dair emellerinde okulun önemli bir yer tutmadığını söylemektedir. Bu araştırmanın amacı okul terkine yaklaşmış dezavantajlı çevreden gelen öğrencilerin gelecek emellerinin saptanmasıdır. Yapılan araştırma nitel araştırma desenlerinden durum çalışması deseni ile tasarlanmıştır. Çalışma grubunu Kocaeli ilindeki toplam 4 meslek lisesinde sınıf tekrarı yapmış olup dönem içinde en az üç derste başarısız olan 9. Sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Veriler, 100 öğrenci ile yapılan odak grup görüşmeleri ile toplanmış ve içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. İçerik analizi sonucunda“gelecek emelleri”,“okul algısı”,“referans grupları”olarak üç ana tema elde edilmiştir. Gelecek emelleri temasında mesleki, eğitimsel, kişisel, sosyal ve maddi emeller yer alırken“okul algısı”temasında olumlu ve olumsuz algılar kategorileri bulunmaktadır. Son olarak“referans grupları”temasında yakın çevre, eğitimciler, akranlar ve kıyaslanma olarak dört kategori yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The age of the youth, who has high school level, is the period when the individual is most interested in his future. The aspirations of individuals in this period affect their career choices and achievements (Şirin, 2004). In our country, absenteeism and classroom stay were the highest number of vocational high schools in the 9th grade (30%) and the school drop reached 32% (ERG, 2018). This data tells us that the majority of vocational high school students do not perceive schools as important for their future. The aim of this study is to determine the future aspirations of the disadvantaged students standing at the edge of school drop out. The research is designed with a case study pattern of qualitative research designs. The working group of the study is composed of 100 students selected from 4 vocational high schools in Gebze district of Kocaeli province, who had a history of repeating in 9th grade or failed at least three classes. Data were collected by focus group interviews and analyzed by content analysis method. As a result of content analysis, three main themes were obtained as“future aspirations ”“ school perceptions”and“reference groups”. While there are vocational, educational, personal, social and wealth aspirations within the future aspirations theme, it was revealed that there are positive and negative perceptions about schools in school perceptions theme. Finally, reference groups theme contains four categories as relatives, educators, peers and comparison.