Identification and modeling of critical success factors of portfolio management in construction sector
İnşaat sektöründe portföy yönetiminin başarısına etki eden kritik faktörlerin belirlenmesi ve modellenmesi
- Tez No: 552594
- Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Proje Portföy Yönetimi (PPY) inşaat endüstrisi gibi çok boyutlu bir endüstri için teorik anlamda çok uygun olmasına rağmen, pratik uygulamaları sınırlıdır. Bu tezin amacı, inşaat sektöründe portföy yönetiminin başarısını belirleyen faktörleri derinlemesine analiz etmek ve araştırmaktır. Bu konuları ele alan çalışmalar oldukça kısıtlı olduğundan; hem inşaat sektöründe proje portföy yönetimi hem de ilgili başarı faktörleri literatürde henüz çok yeni konulardır. Dolayısıyla, bu çalışmanın literatüre katkısı, literatürdeki boşluğu doldurmaya katkıda bulunmaktır. Bu bağlamda, inşaat projelerinden oluşan 22 portföye ait proje ve portföy verileri, inşaat sektörü profesyonellerinden anket yoluyla toplanmıştır. Katılımcılardan, profesyonel iş yaşamlarında daha önce dahil oldukları herhangi bir inşaat portföyünü, belirlenmiş 36 faktöre göre değerlendirmeleri istenmiştir. Buna ek olarak, sektör profesyonelleriyle, üç adet derinlemesine görüşme yapılmış ve bu doğrultuda üç vaka çalışması hazırlanmıştır. Derlenen veriler, istatistiksel anlamlılık analizi yoluyla inşaat portföyü yönetimindeki kritik başarı faktörlerinin belirlenmesi için kullanılmıştır. Kritik başarı faktörleri kullanılarak bir inşaat portföyü başarısı modeli geliştirilmiştir. Geliştirilen yeni model, kritik faktörlerin portföy başarısı üzerindeki etkilerini ölçerek inşaat portföy başarısının öngörülmesini sağlamaktadır. Çalışmanın en dikkat çekici bulgularından biri, proje portföy yönetiminin başarısını belirlemekte etkin olan faktörlerin, portföyleri oluşturan projelerin başarı faktörlerinden farklı olmasıdır. Bununla beraber, inşaat sektöründe PPY başarısında portföy ve insan kaynakları ile ilgili faktörler öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Project Portfolio Management (PPM) is a good theoretical fit for a multi-dimensional industry like construction, however practical implications are limited. The aim of this thesis is to deeply analyze and investigate the determinant factors on the success of portfolio management in the construction industry. Since few studies have addressed them, both PPM in the construction sector and related success factors could be regarded as newly arising subjects for the literature. Consequently, the main contribution of this study is to fill the existing gap in the literature. Within this content, project and portfolio data of 22 portfolios consisting of construction projects were compiled from construction industry professionals through a survey. The professionals have been asked to evaluate a construction portfolio in which they took part in their professional lives according to 36 factors specified. In addition, three in-depth interviews were performed with professionals and three case studies were conducted accordingly. The compiled data is used to identify the critical success factors of construction portfolio management through statistical significance analysis. The critical success factors are used to develop a model of construction portfolio success. The novel model enables prediction of construction portfolio success by quantifying the impact of the critical factors on the portfolio success. One of the most remarkable findings of this study is that determinant success factors of PPM are differentiated from the projects' success factors, which constitute the portfolios. Furthermore, portfolio related factors and human resources play a prominent role in the success of PPM in the construction sector.