Akut pankreatitli hastalarda serum osmolaritesinin prognostik öneminin değerlendirilmesi
Evaluation of prognostic significance of serum osmolarity in patients with acute pancreatitis
- Tez No: 651677
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTUĞ ŞENOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Akut pankreatitlerin yaklaşık %15-25'inde klinik seyir oldukça ağır seyretmekte olup lokal veya sistemik komplikasyonlar, çoklu organ yetmezliği ve ölüme kadar giden tablolar gözlenmektedir. Şiddetli AP'nin erken dönemde belirlenmesi, gelişebilecek morbidite ve mortalitenin öngörülmesi ve buna karşı önlem alınması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada amacımız; AP tanılı hastalarda serum osmolaritesinin erken dönemde hastalığın ciddiyeti ve klinik seyrin belirlenmesi açısından öneminin incelenmesi, mortalite prediktörü olarak kullanılıp kullanılamayacağını tespit etmektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmamızda SDÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Servisi ve İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesinde 01.01.2015 ile 01.08.2019 tarihleri arasında 18 yaş üstündeki akut pankreatit tanısı ile yatışı bulunan hastalar retrospektif olarak incelendi. Araştırma kriterlerini karşılayan 311 hasta çalışmamıza dâhil edildi. AP morfolojik tipi, şiddeti, mortalite ve YBÜ yatışı durumlarına göre hastaların demografik verileri, pankreatite ilişkin klinik, laboratuvar ve radyolojik verileri ayrıca hesaplanan serum osmolarite değerleri ve osmolariteyi oluşturan parametreleri istatistiksel olarak incelendi. Osmolarite değerlerine göre kartil analiz kullanılarak hastalar gruplandırıldı. Kartil grupları arasındaki prognostik farklılıklar istatistiksel olarak incelendi. Skorlamalar (Ranson ve CTSI), yatış süresi ve CRP değerleri ile osmolarite değerleri arasındaki korelasyon incelendi. Osmolarite değerlerinin mortaliteyi, YBÜ yatışını, şiddetli AP ve nekrotizan AP'yi öngörmedeki başarıları ve mortaliteye katkıları incelendi. Verilerin analizi Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) v. 20.0 programı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: In approximately %15-25 of acute pancreatitis, the clinical course is very severe, and local or systemic complications, multiple organ failure and deaths are observed. Determining severe AP in the early period is of great importance in terms of predicting the morbidity and mortality that may develop and taking measures against it. Our aim in this study; The aim of this study is to examine the importance of serum osmolarity in determining the severity and clinical course of the disease in patients with AP and whether it can be used as a mortality predictor. Materials-Method: In our study, patients who were hospitalized with the diagnosis of acute pancreatitis between 01.01.2015 and 01.08.2019 in the Gastroenterology Service and Internal Diseases Intensive Care Unit of SDU Medical Faculty Hospital were retrospectively analyzed. 311 patients who met the research criteria were included in our study. According to AP morphological type, severity, mortality and ICU hospitalization, the demographic data of the patients, clinical, laboratory and radiological data regarding pancreatitis, as well as the calculated serum osmolarity values and the parameters forming the osmolarity were statistically analyzed. Patients were grouped using quartile analysis according to their osmolarity values. The prognostic differences between cartillary groups were analyzed statistically. Correlations between scoring (Ranson and CTSI), hospitalization time and CRP values and osmolarity values were examined. The success of osmolarity values in predicting mortality, ICU admission, severe AP and necrotizing AP and their contribution to mortality were examined. Data analysis was performed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) v.22.0 program.