Çeşitli klinik örneklerden izole edilen serratia marcescens suşlarının antibiyotiklere karşı direnci
Antibiotic resistance in serratia marcescens strains isolated from various clinical specimens
- Tez No: 552638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
marcescens, yüksek direnç ve nozokomiyal infeksiyonlardaki artan rolü nedeniyle halk sağlığı için giderek büyüyen bir sorun oluşturmaktadır Çalışmada Ocak 2006-Mayıs 2018 yılları arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarında çeşitli kliniklerinden izole edilen Serratia suşlarının tür dağılımı ve antibiyotiklere karşı direnç oranlarının belirlenmesi amaçlandı. Serratia türlerinin identifikasyonu ve antibiyotik direnç oranlarının belirlenmesi için BD Phoenix 100 (Becton Dickinson, ABD) cihazından yararlanılmıştır. İzole edilen suşların tür dağılımı ve antibiyotiklere karşı direnç durumları retrospektif olarak taranmıştır. Çalışmanın yürütüldüğü 13 yıllık süre içerisinde 210'u (%84) S. marcescens ve 40'ı diğer türler (%16) [S. plymuthica (17), S. liquefaciens (15), S. fonticola (4), S. odorifera (3) ve S. rubidaea (1)] olmak üzere toplam 250 Serratia suşu izole edilmiştir. S. marcescens suşlarının sefazolin, amoksisilin-klavulanat, ampisilin ve nitrofurantoine karşı %100 dirençli olduğu tespit edilmiştir. Amikasin ve levofloksasine karşı hiçbir suşta direnç saptanmamıştır. Diğer Serratia suşlarının ise sefazolin, ampisilin, nitrofurantoine %100 dirençli olduğu tespit edilirken; levofloksasine karşı hiçbir suşta direnç saptanmamıştır. Serratia türlerinin neden olduğu enfeksiyonların ampirik tedavisinde kinolonlar, aminoglikozidler, karbapenemler, seftazidim, piperasilin-tazobaktam ve trimetoprim-sülfometoksazol tercih edilmelidir. Literatürde buna benzer çalışmalardan elde edilen veriler incelendiğinde çok farklı direnç oranları bildirilmektedir. Bu nedenle her hastanenin kendi verilerini çıkarması tedaviye yön vermesi açısından yarar sağlatacaktır.
Özet (Çeviri)
marcescens is a growing problem for public health due to its high resistance and its increasing role in nosocomial infections. In this study, it was aimed to determine the species distribution and resistance rates of Serraria strains isolated from various clinics in the Medical Microbiology Laboratory of Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center between January 2006 and May 2018. Identification of Serratia species and its antibiotic resistance rates were obtained from BD Phoenix 100 (Becton Dickinson, USA) device. Species distribution of isolated strains and resistance to antibiotics were retrospectively screened. During the 13 year study period a total of 250 Serratia strains, 210 (84%) S. marcescens and 40 other species (%16) [S. plymuthica (17), S. liquefaciens (15), S. fonticola (4), S. odorifera (3) ve S. rubidaea (1)], were isolated. S. marcescens strains have been found 100% resistant to cefazolin, amoxicillin-clavulanate, ampicillin and nitrofurantoin. No resistance to amoxicillin and levofloxacin was found in any strain. While other Serratia strains were 100% resistant to Cefazolin, ampicillin, nitrofurantoin, no resistance was found in any strains against levofloxacin. In the empirical treatment of infections caused by Serratia species, quinolones, aminoglycosides, carbapenems, ceftazidime, piperacillin-tazobactam and trimethoprim-sulfomethoxazole should be preferred. When the data obtained from similar studies are examined, very different resistance rates are reported in the literature. For this reason, it would be beneficial for each hospital to extract its own data to guide the treatment.