Boy kısalığı olan çocukların hipofiz ve beyin manyetik rezonans görüntüleme incelemelerinden yapılan hipofiz bezi volüm ve uzunluk ölçümlerinin normal büyüme ve gelişime sahip çocukların ölçümleriyle karşılaştırılması
Comparison of the volume and measurements of the pituitary gland by using magnetic resonance imaging between children with short stature and children who have normal growth and development
  1. Tez No: 552646
  2. Yazar: ATAKAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN GÜLERYÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
AMAÇ: Patolojik boy kısalığı nedenleri arasında hipotalamo-hipofizer bölgedeki özellikle hipofiz bezine ait patolojiler önemli yer tutmaktadır. Tanısal süreçte bu bölgenin hipofiz MRG ile görüntülenmesi sıkça başvurulan bir yöntem olup bu alana ait yer kaplayıcı lezyonlar, infeksiyöz / inflamatuar patolojiler veya hipoplazi / aplazi varlığının tespiti hem tanısal sürece hem de tedavi planlamasına yön vermektedir. BH yanında birçok hormonun sentez ve salınımında rol alan hipofiz bezinin hipoplazi veya aplazinin boy kısalığına neden olduğu bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı; boy kısalığı nedeniyle hipofiz MRG incelemesi yapılan hastalar ile başka nedenlerle hipofiz MRG incelemesi olan çocukların adenohipofize ait yükseklik, ön – arka uzunluk ve lateral uzunlukları ile matematiksel yolla hesaplanan adenohipofiz hacimleri ve iş istasyonunda üç boyutlu veri üzerinden ölçülen adenohipofiz hacimlerini karşılaştırmak ve bu ölçüm değerlerinin tanısal sürece katkısını değerlendirmektir. GEREÇ ve YÖNTEM: Hastanemizin radyolojik görüntüleme arşivi retrospektif olarak taranarak Ocak 2008 – Mayıs 2018 tarihleri arasında, boy kısalığı ve boy kısalığı dışındaki nedenlerle Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde tetkik edilen 2-17 yaş arasındaki hastalara ait hipofiz MRG incelemeleri belirlenmiştir. Çalışmamıza dahil olma kriterlerini karşılayan boy kısalığı tanılı 96 hasta (47 erkek, 49 kız) ; izole BH eksikliğine bağlı boy kısalığı, idiopatik boy kısalığı, çoklu hormon eksikliğine bağlı boy kısalığı ve sendromik boy kısalığı alt gruplarına ayrılmış ve 109 olgudan (59 erkek, 50 kız) oluşan kontrol grubu ile, hpofiz MRG incelemeleri üzerinden yapılan uzunluk ve hacim ölçümleri uygun istatistiksel testlerle karşılaştırılmıştır. Tüm ölçüm değerleri için adenohipofiz hipoplazisi için eşik değerler belirlenmiş ve bunlara ait duyarlılık ve seçicilik oranları belirtilmiştir. BULGULAR: Boy kısalığı tanılı hasta grubunun hipofiz MRG incelemelerinden yapılan tüm uzunluk ve hacim ölçümlerinin ortalama değerleri kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p değeri
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Hypothalamo-hypophyseal disorders are common cause of the short stature in children. Magnetic resonance imaging has an important role to evaluate the mass, infectious and inflammatory disease, hypoplasia and aplasia of the hypophysis gland. Hypoplasia and aplasia should be considered carefully in children with short stature symptoms. The aim of this study is to evaluate and compare the measurements and volume of the adenohypophysis in children with short stature and healthy population. MATERIAL and METHODS: We reviewed retrospectively in children with short stature between January 2008 and May 2018. Children who underwent hypophysis magnetic resonance imaging were included in our study. The etiology of short stature were grouped as isolated growth deficiency, multiple hormone deficiencies, idiopathic, and syndromic. The height, transverse diameter, and anteroposterior diameter and volume of adenohypophysis were calculated. All of the data were compared with sex and age-matched control group. RESULTS: 96 patients (47 boys and 49 girls) and 109 (59 boys and 50 girls) normal children were included.