Suriyeli inşaat işçilerinin Kayseri ili ölçeğinde inşaat sektörüne katkılarınınaraştırılması
Investigation of the contribution of syrian constructionworkers to the construction sector in Kayseri
- Tez No: 552673
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAVAŞ BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Küresel değişim, yüzyıllar boyu süregelen ülkeler arası bir etkileşimdir. Ülkelerde meydana gelen ekonomik, teknolojik ve politik gelişmeler, önceden olduğu gibi 21. yüzyılda da birçok ülkeyi etkilemiştir. 2011 yılında meydana gelen Arap Baharı ile Arap ülkelerinde meydana gelen isyanlar daha sonra tüm Ortadoğu bölgesine sıçramıştır. 15 Mart 2011 tarihinden sonra da Suriye'ye sıçrayarak, ülkede iç karışıklıklar ve çatışmalara neden olmuş, bu olaylar sonucunda da binlerce kişi yaralanmış ve yine binlerce kişi de hayatını kaybetmiştir. Suriye'de yaşanan bu iç savaş etkisinin sonucu olarak, komşu ülkeler de hiç şüphe yok ki süreçten etkilenmiştir. Türkiye de bu süreçten en çok etkilenen ülke olarak; dil, din, ırk, mezhep farkı gözetmeksizin kapılarını Suriyeli sığınmacılara açmış, iç karışıklıktan kaçan milyonlarca insana sığınılacak bir liman olmuştur. Türkiye'ye milyonlarca Suriyeli göç etmiş, bu olay da pek çok sosyolojik problemin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Göç ile birlikte ortaya çıkan problemlerden biri göç edenlerin istihdamıdır. Kayseri iline göç eden Suriyelilerden bir kısmı inşaat sektörü içerisinde işçi statüsünde istihdam edilirken, diğer yandan da sektör içerisinde işveren ve işçi üzerinde birtakım etkiler oluşturmuştur. Bu bağlamda Kayseri ili ölçeğinde yapılan saha çalışmasıyla 43 Suriyeli işçi, 45 T.C. vatandaşı işçi ve 45 T.C. vatandaşı işveren olmak üzere toplam 133 kişiye yüz yüze görüşerek anket çalışması yapılmıştır. Anket verilerine dayanarak Suriyeli işçilerin Kayseri ilindeki inşaat sektörüne olan katkıları ile inşaat sektöründe yer alan T.C. vatandaşı işçi ve işverenlerin düşünceleri ve beklentileri araştırılmıştır. İnşaat sektöründeki Suriyeli işçilere ait değerlendirmeler yapılarak, geleceğe yönelik alınması gereken önlemlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Global change is an inter-country interaction that has been going on for centuries. Economic, technological and political developments in countries have affected many countries in the 21st century as before. With the Arab Spring in 2011, riots in Arab countries later spread to the entire Middle East region. After March 15, 2011, it jumped to Syria, causing internal turmoil and conflicts in the country, resulting in thousands of injuries and thousands of deaths. As a result of this civil war in Syria, there is no doubt that the neighboring countries have been affected. Turkey in this process as the most affected country; has opened its doors to Syrian refugees regardless of language, religion, race and sect, and has become a haven for millions of people fleeing internal confusion. Millions of Syrians who emigrated to Turkey, this event has led to the emergence of many sociological problems. One of the problems associated with migration is the employment of immigrants. While some of the Syrians who migrated to Kayseri province were employed as workers in the construction sector, they also created some impacts on employers and workers within the sector. In this context, 43 Syrian workers, 45 Turkish workers and 45 Turkish employers; finally a total of 133 people were interviewed faceto- face. Based on the survey data, the contribution of the Syrian workers to the construction sector in Kayseri and the opinions and expectations of Turkish citizens and employers were investigated. Evaluations of Syrian workers in the construction sector were made and measures to be taken for the future were suggested.