Türkiye'deki tekstil sektöründe Ortadoğu etkisi
The effect of the textile industry in the Middle East in Turkey
  1. Tez No: 552676
  2. Yazar: AYŞE TUĞÇE YAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİM ENGİN AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, İşletme, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çalışmanın amacı; Türkiye tekstil sektöründeki Ortadoğu etkisini saptamaktır. Ortadoğu ve Türkiye coğrafi olarak ilk medeniyetlerden beri sürekli etkileşim halinde bulunmuş iki önemli kültürdür. Birbirlerini, kültür, sanat, yemek, dokuma gibi akla gelebilecek pek çok alanda etkilemişlerdir. Tekstil de bu alanların en önemlilerinden biridir. Anadolu da gelişen dokumacılık sanatı, her dönem çevre kültürlerle etkileşim içerisinde gelişmiştir. Özellikle İran, Safevi'lerinin Anadolu dokuma kültürü üzerindeki etkisi çok büyüktür. Bu çalışmada, Türkiye ve Ortadoğu'nun geçmişten günümüze giyim- kuşam ve kültür tarihleri açıklanarak, tekstil ve kumaş karşılaştırmaları yapılmış, kumaşların detaylı analizleri ile birbirlerine olan etkileri saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose of the study; Turkey the effect of the textile industry in the Middle East to determine. The Middle East and Turkey are two important cultures that have been continuously interacting since the first civilizations. They have influenced each other in many imaginable areas, such as culture, art, food, weaving. Textile is also one of the most important of these areas. The art clothing developed with enviromental cultures every period. Especially in İran, the effect of Safevi on Anatolian fabric culture is enormous.İn this study, Turkey and The Mıddle East have been explaining the history of clothing and culture from the past to the present, textile and fabric comparisons were made, and the effects of the fabrics with detailed analyses of the fabrics were tried to be determined.