Göksu nehri (Mersin-Türkiye)'nin bazı su kalite parametrelerindeki mevsimsel değişimler
Seasonal changes of somewater quality parameters of Goksu river (Mersin-Turkey)
- Tez No: 552678
- Danışmanlar: PROF. DR. FERBAL ÖZKAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Göksu Nehri, Mersin ili sınırları içerisinde bulunan en önemli akarsulardan birisidir. Göksu Nehri'nin su kalitesinin fizikselve kimyasal yöntemlerle bir yıl boyunca izlenmesi ve su kalitesi verilerinin mevsimsel değişimlerinin belirlenerek kaydedilmesi ile ortaya konulan olan sonuçlar, Göksu Nehri'nin ve oluşturduğu Göksu Deltası'nın korunmasına yönelikçalışmaların devamı için, önem taşımaktadır. Göksu Nehri üzerinde, nehrin karakteristiğini ortaya koyabilecek 5 istasyon belirlenmiştir. Ekim 2016 ve Eylül 2017 tarihleri arasında Göksu Nehri üzerinde belirlenen 5 istasyondan 12 ay boyunca örneklemeler yapılmış ve elde edilen veriler, mevsimsel olarak değerlendirilmiştir. Sıcaklık, çözünmüş oksijen (ÇO), elektriki iletkenlik (Eİ), bulanıklık ve pHölçümleri otoanalizatörler yardımı ile yapılmıştır. Nitrat, orto-fosfat, toplam fosfor, toplam azot, kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ) ve biyolojik oksijen ihtiyacı (BOİ) ölçümleri laboratuvarda yapılmıştır.Elde edilen verilerin ortalama değerleri; sıcaklık 16,82 C,pH 8, 53, çözünmüş oksijen 9,45 mg/L, iletkenlik 38,69µS/cm, bulanıklık 59,83 ftu, nitrat 2,94 mg/L, orto-fosfat 0,40 mg/L, toplam fosfor 0,95 mg/L, toplam azot 11,82 mg/L, BOİ 1,40 mg/L, KOİ 36,06 mg/L olarak tesbit edilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda Göksu Nehri su kalitesinin sıcaklık, PH, çözünmüş oksijen, iletkenlik, bulanıklık, nitrat ve BOİ değerleri bakımından Yüksek Kaliteli Su (1. Sınıf) özelliğinde olduğu, PH, KOI değerleri bakımından 2. Sınıf Su kalitesinde olduğu, toplam fosfor ve toplam azot değerlerinin 4. Sınıf su kalitesinde olduğu tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Göksu River is one of the most important rivers in the province of Mersin. The results of the monitoring of the water quality of Göksu River by physical and chemical methods for a year and recording and recording the seasonal changes of water quality data are important for the continuation of the Göksu River and the Göksu Delta.There are 5 stations that can reveal the characteristics of the river. Sampling was performed on 5 stations from Göksu River between October 2016 and September 2017 for 12 months and the data were evaluated seasonally.Temperature, dissolved oxygen (DO), electrical conductivity (EI), turbidity and pH measurements were made by means of autoanalysers. Nitrate, ortho-phosphate, total phosphorus, total nitrogen, chemical oxygen demand (COD) and biological oxygen demand (BOD) measurements were made in the laboratory.Average values of the data obtained; temperature 16,82 C, pH 8, 53, dissolved oxygen 9,45 mg/L, conductivity 38,69 µS/cm, turbidity 59,83 ftu, nitrate 2,94 mg/L, ortho-phosphate 0,40 mg/L, total phosphorus 0.95 mg/L, total nitrogen 11.82 mg/L, BOD 1.40 mg / L, COD 36.06 mg/L.According to the data obtained, the water quality of Göksu River was determined to be of High Quality Water (1st Class) in terms of temperature, PH, dissolved oxygen, conductivity, turbidity, nitrate and BOD values.It has been determined that in terms of pH, and COD values, Class 2, total phosphorus and total nitrogen values were determined to be of 4th class water quality.