'Eco-Villages': Ecological and sustainable neighborhood design lessons from practices
Uygulamadan gelen ekolojik ve sürdürülebilir mahalle tasarım dersleri: 'Ekoköyler'
- Tez No: 552679
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM ERDEM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüz koşullarında özellikle son asırda artan modenleşme, endüstrileşme ve kentleşme süreçlerinin bir sonucu olarak, birbirine bağlı olarak yaşayan doğal ekosistemler üzerinde geri dönülemez yıkımlara neden olunmaktadır. Doğal kaynaklar tüketilerek, üretken toprağın kaybına neden olunarak, suya, havaya ciddi boyutta zararlar verilerek, birçok alanda sağlığı tehdit eden politikalar kullanılarak doğal denge bozulmakta, küresel ısınmaya ve iklim değişikliğine yol açmaktadır. İnsanlar doğadan yabancılaştırılmakta ve aynı zamanda topluluk değerlerine zarar verilmektedir. 80'lerden sonra ekolojik bilinçlenme dönemi ile sayıca az ama her geçen gün artan bir grup komünite girişimi olarak ekoköyler, ekolojik ve sürdürülebilir yaşam şeklini kendi hayat tarzlarına uyarlamaya çalışmaktadırlar. Bu çalışmada 'ekoköyler' kentsel tasarım ölçeğinde, izi sürülebilir topluluklar olarak vurgulanmıştır. Çalışmada, sürdürülebilirlik kapsamında ve mahalle ölçeğinde, ekoköy kavramının tasarım ilkelerini ortaya çıkarmak ve bunları mahalle tasarım ilkeleri ile buluşturmak için eko-köy tasarımı ve mahalle tanımları, kavramları detaylıca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of urbanization processes, each day, we cause a fatal, irreversible destructions for next generations of all living ecosystems. We waste sources, we cause loss of productive soil and global warming by disturbing the balance of nature. We use health-threatening policies in many fields. We alienate humans from nature and destroying the values of society as well. For that reason when cities are being (re)designed, we must be caring more about ecology and its systems' integration with the built environment if we would like to change our pessimistic future. In this study, eco-villages are emphasized as guiding communities at the neighborhood design scale. Within the scope of the study, it is significant to contribute and discuss, in order to make cities livable and adaptable for future needs using wisely the experiences and information acquired from the ecovillage concept. This thesis interrogates the applicability of eco-village approach in urban context, focusing on the neighborhoods as the scale that the eco-village approach can be applied. The study reviews eco-village design and the neighborhood definitions and concepts, to reveal the concept of eco-village and principles of design and to introduce neighborhood design principles in the comprehension of sustainability and in neighborhood scale.