Kamu yönetiminde örgütsel küçülme (Downsizing) politikasının hizmet kalitesine etkisi: Muğla ili kamu hastaneleri üzerine bir inceleme
The impact of public sector downsizing policy on service quality: A survey on public hospitals in Muğla
  1. Tez No: 552708
  2. Yazar: ZAFER KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK KEMAL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Public Administration, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 381
Özet
Devletin büyüklüğü sorunu uzun zamandan beridir tartışılan konulardan biridir. Özellikle ortaya çıkan her kriz döneminde devletin varlığı ve sahip olduğu güç yaşanan krizlerin yegane sorumlusu olarak gösterilmiştir. Buna çözüm olarak ortaya konan reçete ise büyümenin karşıtı olan küçülme kavramıdır. Devletin büyüklüğü sorunu Türkiye'de de tartışılan konulardan birisidir. Türkiye'de devlet Osmanlı'dan itibaren hemen hemen her alanda başat konumdadır. 1980'lerden itibaren devletin gücü kırılmak istenmiş ve devletin yeniden yapılandırılmasına ve küçültülmesine yönelik politikalar uygulanmaya başlanmıştır. Doğal olarak Türk sağlık sektörü de bu süreçten etkilenmiştir. Sağlık alanında 3359 sayılı kanun ile başlayan küçülme çalışmaları 2003 yılında başlatılan Sağlıkta Dönüşüm Projesi (SDP) ile doruğa çıkmıştır. SDP ile devletin sağlık sektöründeki rolü azaltılarak özel sektöre daha fazla yer açılmıştır. Ayrıca SDP ile Türk sağlık sistemi ve Sağlık Bakanlığı bir dönüşüme girmiştir Bu çalışmanın amacı Türk sağlık sisteminin ve Sağlık Bakanlığının yaşadığı dönüşümün hizmet kalitesine olan etkisini ölçmektir. Bunun için Muğla İlindeki kamu hastanelerinde iki bölümden oluşan anket uygulaması yapılmıştır. Özellikle finanslar gerekçelerden ötürü anket uygulamamız bütün hastanelerde değil sadece üç ilçede bulunan kamu hastanelerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmamızda Parasuraman ve arkadaşları tarafından (1988) geliştirilen SERVQUAL hizmet kalitesi ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analiz edilmesinde SPSS 25 paket programı kullanılmıştır. Yapılan güvenirlik çalışmaları sonucunda ölçeğimizin yüksek güvenirlikli (0,921) olduğu görülmüştür. Elde edilen verilerin analiz edilmesi sonucu, hastaların algıladıkları hizmet kalitesi cinsiyete göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Fakat algılanan hizmet kalitesi yaşa, medeni duruma, eğitim durumuna ve mesleğe göre farklılaşmaktadır. Bunun yanında hastaların büyük çoğunluğu sağlıktaki değişimden sonra hizmet kalitesinin eskiye göre çok daha iyi olduğunu belirtmiştir. Bu sonuç da bize göstermektedir ki sağlık alanındaki değişim ve dönüşüm sunulan hizmetin kalitesini arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
The problem of the size of the state has long been one of the controversial issues. Especially in every crisis period, state itself and its power have been shown as the sole cause of the crisis. The recipe set out as a solution is“downsizing”, which is the opposite of growth. The size of the state is one of the issues discussed in Turkey. In Turkey, the state has a dominant position in almost every area from the Ottoman Empire. Since the 1980s, the state's power has been broken and policies have been implemented to restructure and reduce it. Naturally, the Turkish health sector was also affected by these developments. The contraction that started with the Law No. 3359 in the field of health reached its peak in 2003 with the Health Transformation Project (SDP). With the SDP, the role of the state in the health sector has been reduced and more space has been opened for the private sector. In addition, the Turkish health system and the Ministry of Health have undergone a transformation with the SDP. The aim of this paper is to evaluate the impact of the transformation of Turkish Health System and Ministry of Health on perceived service quality. For this, we held a questionnaire which has two parts at state hospitals in Muğla. 398 patients joined our survey. Because of fiscal problems we did our research not at all public hospitals but three state hospitals (in Fethiye, Ortaca and Menteşe). We used quantitative analysis method in this survey. We used SERVEQUAL measurement model developed by Parasuraman et.al in 1988. The data collected from the patients was anaylised by SPSS 25 (statistical package prgramme for social sciences) for Windows. We first checked the reliabilty of scale and it showed us that it is highly reliable (0,921). According to the results perceived service quality of the patients does not significantly differ according to gender. But it differs significantly according to age, marital and educational status and job. Furthermore most of the patients stated that service quality in healthcare services is much better than before. Consequently this shows us that change and transition of health sector improved the service quality.