İlkokul sınıf ve ortaokul müzik öğretmenlerinin 2018 müzik dersi öğretim programı hakkındaki görüşleri
Primary class teachers' and music teachers' views about music teaching programs
- Tez No: 552735
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTUĞ BARIŞERİ AHMETHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma, ilkokul sınıf öğretmenleri ve ortaokul müzik öğretmenlerinin 2018 müzik öğretim programının uygulanabilirliğine ilişkin görüşlerini tespit etmeyi amaçlamıştır. Çalışma, genel tarama modelinde yapılmış betimsel bir araştırmadır. Bu bağlamda, 2018 – 2019 eğitim-öğretim yılında Ankara ili Yenimahalle, Sincan, Etimesgut ve Çankaya ilçelerinde görev yapan 161 ilkokul sınıf öğretmeni ve ortaokullarda görev yapan 159 müzik öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma verileri araştırma için hazırlanmış anket formları ile toplanmıştır. "Sınıf ve müzik öğretmenlerinin program hakkındaki görüşleri; cinsiyet, yaş, kıdem, eğitim durumu, sınıf mevcuduna ve bulundukları ilçeye göre anlamlı bir fark göstermekte midir? Sorusuna verilen cevaplarla toplanan veriler SPSS 20.0 paket program kullanılarak aritmetik ortalama, standart sapma tanımlayıcı istatistikler (T testi, Anova, Mann Whitney-U, Kruskal Wallis) ile çözümlenmiştir. Bununla birlikte, öğretmenlerin programın güncellenmesine ilişkin görüşleri de alınmış ve betimsel şekilde analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre ilkokul ve ortaokul müzik öğretmenlerinin büyük bir bölümü, müzik öğretim programının ihtiyaç doğrultusunda 2018'de yenilendiğini fakat yeni programın beklentiyi karşılayamadığını, program hakkında kendilerine yeterince bilgilendirme yapılmadığını, programın anlaşılırlığı ve uygulanabilirliği için seminerler düzenlenmesi gerektiğini ifade etmişlerdir. Ayrıca öğretmenlerin, çalgı boyutunun programa dahil edilmesi gerektiği, ilkokullarda müzik derslerine sınıf öğretmenleri yerine branş öğretmeninin girmesi gerektiği, ortaokullarda ise müzik ders saatlerinin yetersizliği yönünde görüş bildirdikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determine the views of primary and secondary school music teachers' related to the practicability of 2018 Music Curriculum. This is a descriptive study conducted in the scanning model. In this context, the study was carried out with 161 music teachers working in the primary schools and 159 music teachers working in the secondary schools in Yenimahalle, Sincan, Etimesgut and Çankaya districts of Ankara province during the 2018-2019 academic year. The study data were collected with the questionnaire forms prepared for research.“Do the classroom and music teachers' views on the curriculum differ significantly in terms of gender, age, seniority, educational status, class size and district?”The data collected due to the answers given to the question were analyzed by using SPSS 20.0 package program with arithmetic mean, standard deviation descriptive statistics (T test, anova, Mann whitney-u, Kruskal Wallis). Besides, teachers' views on updating the curriculum were also taken and analyzed in descriptive method. According to the findings, most of the music teachers working in primary and secondary schools stated that the music curriculum was renewed in 2018 in line with the requirements but it could not meet expectations; they were not informed enough about the new curriculum, seminars are needed to be organized for clarity and applicability of the curriculum. Furthermore, they stated that the instrument part should be included in the curriculum and, music lessons should be taught by the subject teachers instead of the class teachers in the primary schools. Insufficient class hours for music lessons in the secondary schools is also determined according to the teachers' view.