Müzik öğretmenliği lisans programlarına yönelik ney eğitim programı önerisi
Music teaching for undergraduate programs ney training program proposal
- Tez No: 783044
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada müzik öğretmenliği lisans programlarına yönelik bir ney eğitim programı geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ilk olarak; Türkiye'de ney eğitimi verilen kurumlardaki mevcut ney çalgısı öğretim programları, Türkiye'de yayınlanan ney metotları ile konu başlıkları ve içerik bakımından karşılaştırılarak incelenmiştir. İkinci olarak; ortaokul ve lise müzik dersi öğretim programları sınıf düzeyi, öğrenme alanı ve kazanımlar yönünden incelenmiştir. Kazanımlar içeriklerine göre“Makam”,“Usul”,“Form”,“Tonal Diziler”,“Okul Şarkıları ve Marşlar”konu başlıkları altında toplanmıştır. Üçüncü olarak; ortaokul ve lise müzik derslerini yürütmekte olan amatör ya da mesleki olarak ney eğitimi almış müzik öğretmenlerinin görüşleri alınmış, öğretmen çalgısı olarak neyin yeri ve önemi tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda Batı müziği, Türk halk müziği ve Türk sanat müziği ana başlıklarının altında dizi, makam, usul, müzik formları vb. konularda neyin öğretmen çalgısı olarak kullanılıp kullanılamayacağı araştırılmıştır. Dördüncü olarak; Mevcut 2018 Müzik Öğretmenliği Lisans Programında yer alan Bireysel Çalgı Eğitimi Ney ders içerikleri incelenmiş uzman görüşlerine sunulmuştur. Elde edilen bulgulardan hareketle bir ney eğitim programı geliştirme aşamasına geçilmiş ve geliştirilen Bireysel Çalgı Ney Eğitim Programı uzman görüşlerine sunulmuştur. Çalışma sonucunda Türkiye'de ney eğitimi verilen kurumlardaki mevcut programların Türkiye'de yayınlanan ney metotları ile konu başlıkları ve içerik olarak paralellik gösterdiği fakat sayıca az olduğu tespit edilmiştir. Ortaokul ve lise düzeyinde verilmekte olan müzik derslerinde özellikle de makamlar, usuller, formlar, okul şarkıları, marşlar ve tonal diziler konularında neyzen müzik öğretmenlerinin öğretmen çalgısı olarak neye ihtiyaç duydukları ve çeşitli etkinliklerde kullandıkları tespit edilmiştir. 2018 müzik öğretmenliği lisans programında yer verilen bireysel çalgı ney ders içeriklerinin eğitim kazanımları ile uyumlu olmadığı ve yeniden hazırlanması gerektiği tespit edilmiştir. Araştırmada hazırlanan ney eğitim programının Müzik Öğretmenliği Lisans Programı Bireysel Çalgı Ney eğitimi alan müzik öğretmeni adayları için uygun olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to develop a ney curriculum plan for the music education degree programs. As a first step, the ney curriculums which is in use in Turkish music programs have been compared in terms of curriculum topics and contents. Secondly, the curriculum of secondary schools and lycées evaluated in terms of domain-specific learning and learning outcomes. The learning outcomes have been collected under“makam”,“usul”,“form”,“tonality”and“educational music and marches”topics according to its contents. Thirdly, in order to identify importance of ney instrument in music education, I collected opinions of amateur or professional ney teachers in formal schools. In connection with this, makam, usul, music forms and tonality were investigated according to Western tonal, Turkish rural and Turkish palace music as to whether ney could be used as an music educational material. Following this, the contents of ney curriculum which is in the current music education undergraduate curriculum were evaluated by experts. In the light of these, a ney curriculum is developed and presented to ney experts to receive their opinions. In conclusion, it is found that the current curriculums in music programs which provide a ney curriculum show parallelism with the written and published ney methods in terms of curriculum topics and contents, but they are considerably less. It has been also observed that ney is a necessary instrument to teach makams, forms and tonal scales in secondary schools and lycées as well as to conduct activities of ney player music teachers. Moreover, the result demonstrated that the current ney curriculum in music education undergraduate program is not consonant with educational attainments and must be restructured. Another promising findings was that the prepared ney curriculum in this research is eligible to use in music education undergraduate programs.