Covid 19 pandemisi sürecinde müzik derslerine ilişkin müzik öğretmenlerinin görüşleri
The opinions of music teachers on music lessons during the covid19 pandemic process
  1. Tez No: 764978
  2. Yazar: SERHAT YOĞUNLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVANÇ AYCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzik, Education and Training, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma, pandemi sürecinde müzik derslerine ilişkin müzik öğretmenlerinin görüşlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, nitel araştırma geleneğine bağlı bir durum çalışması olarak yürütülmüştür. Bu durum çalışmasında, MEB'e bağlı bir ilkokul, bir ortaokul ve bir lisede görev yapan 3 öğretmenin, çevirimiçi görüşme yoluyla görüşlerine başvurulmuştur. Çevirimiçi görüşmelerde yarı yapılandırılmış sorular kullanılmıştır. Ayrıca veri çeşitliliğini arttırmak amacıyla ortaokulda görev yapan öğretmenin çevirim içi yürütülen müzik dersleri, doğal çevresi içinde bütüncül ve derinlemesine incelenmiştir. Çalışmada, şu sonuçlara ulaşılmıştır: Uzaktan eğitim ile işlenen derslerde, bütün kademelerde sınıf mevcuduna göre katılımcı sayıları değişkenlik göstermektedir. Öğretmenlerin ve öğrencilerin teknik destek alabilecekleri bir departmanın varlığına ihtiyaç vardır. Uzaktan eğitimde ders yapma sıklığı daha önce yüz yüze eğitimde belirlendiği haliyle haftalık ders saati sayısına göre yapılmaktadır. Derslerde teknolojik içerik olarak daha çok youtube altyapısı tercih edilmiştir. Gözlemi yapılan derslerde, ödev kontrolleri için okulca belirlenen Eduwiser programı tercih edilmiştir. İşlenen derslerde, Uzaktan eğitim teknolojisine olan hakimiyet, öğretmenlerin teknolojik bilgi ve alt yapılarına göre değişkenlik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to reveal the opinions of music teachers about music lessons during the pandemic process. This study was conducted as a case study based on the qualitative research tradition. In this case study, the opinions of 3 teachers working in a primary school, a secondary school and a high school affiliated to the Ministry of National Education were sought through online interviews. Semi-structured questions were used in online interviews. In addition, in order to increase the diversity of data, the online music lessons of the teacher working in the secondary school were examined holistically and in depth in their natural environment. In the study, the following results were obtained: The number of participants varies according to the class size at all levels in the courses taught with distance learning. There is a need for the existence of a department where teachers and students can receive technical support. The frequency of teaching in distance learning is based on the number of weekly course hours as previously determined in face-to-face education. As a technological content in the lessons, youtube infrastructure was preferred. The Eduwiser program, which was determined by the school, was preferred for homework controls in the observed lessons. In the lessons taught, the dominance of distance learning technology varies according to the technological knowledge and infrastructure of the teachers