Müzik öğretmenliği bölümlerinde okutulan koro ve yönetimi dersinin süre ve içerik açısından değerlendirilmesi (Sivas örneği)
The evoluation of chorus and chorus management course taught i̇n music teaching departments i̇n the aspect of time and content (Sivas sample)
- Tez No: 552769
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HİLMİ BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada Eğitim Fakülteleri Müzik Eğitimi programlarının 4. sınıfında okutulmakta olan“Koro ve Yönetimi Dersi”ders süresi ve ders içeriği açısından incelenmiştir. Bu inceleme yapılırken Yüksek Öğretim Kurumu tarafınca belirlenmiş içerikler içinden Rönesans, Barok, Klasik, Romantik, Çağdaş dönemlerle birlikte Çağdaş Türk Müziği, Türk Halk Müziği ve Klasik Türk Müziğine ait içerikler de ele alınmıştır. Araştırmanın amacı örneklemde yer alan üniversitedeki“Koro ve Yönetimi”dersinin içeriklerini dönem repertuarı bazında tespit etmek ve yapılan durum saptaması sonucunda ve birtakım uzman görüşleri doğrultusunda değerlendirmektir. Araştırmada nitel yöntemler kullanılmıştır. Birinci örneklemi oluşturan öğretim elemanlarına yarı yapılandırılmış görüşme formuna uygun açık uçlu sorular yöneltilmiş, ikinci örneklemi oluşturan öğrencilere ise yarı yapılandırılmış görüşme çerçevesinde hazırlanan üçlü likert tipi sorular yöneltilmiştir. Araştırma, Müzik Öğretmenliği Bölümünde okutulan Koro ve Yönetimi dersleri repertuarının oluşturulmasına katkı sağlayacak olması bakımından önemlidir. Araştırma sonucunda birinci örneklemi oluşturan öğretim elemanları ders süresini yetersiz bulmuş ve Romantik Dönem koro eserlerine, dönemin özelliklerinden dolayı çok fazla yer veremediklerini ifade etmişlerdir. İkinci örneklemi oluşturan öğrenciler de %50 oranında ders süresini yetersiz bulmuşlar ve repertuarlarında en fazla Romantik Dönem eserlerini, en az ise Rönesans Dönemi eserlerini tercih etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Choir and Choir Management lesson, given to the 4th graders in Education Faculty Music Education programs, is examined in terms of its lesson span and content. While doing this research, not only Renaissance, Braque, Classical, Romantic and Contemporary Era which is determined by Higher Education Institution but also Contemporary Turkish Music, Turkish Folk Music and Classical Turkis Music are discussed. Aim of the research is to determine the content of the Choir and Choir Management lesson in terms of period repertoire and to evaluate it as a result of situation determination and in accordance with some experts' opinions. Qualitative methods were used in the research. Instructors, consisting the first sample group, were directed open ended questions which are appropriate with semi constructed interview form; students, consisting the second sample group, were directed three point likert scaled questions within the frame of the semi constructed interview. This research is important as it contributes while creating lesson repertoire of Choir and Choir Management which is studied Music Teaching Department. At the end of the research, instructors, consisting the first sample group, found the lesson span inadequate and uttered that they could not include Romantic Period choir works too much because of the characteristics of that period. Students, consisting the second sample group, found the lesson span inadequate in the rate of %50 and preferred the Romantic Period works mostly, Renaissance Period works as the least.