İslam iktisadı perspektifinden hisse senedi piyasalarının analizi
Stock market analysis from the perspective of Islamic economics
  1. Tez No: 552770
  2. Yazar: OKTAY KARAÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma, genel çerçevesi itibariyle İslam iktisadı, hisse senedi piyasaları ve İslami endeksler konularını kapsamaktadır. Özel anlamda, çalışmayla amaçlanan durum ise; İslam iktisadı açısından teori ve pratikte mevcut hisse senedi piyasalarının incelenmesidir. Bu amaçla; yapılan teorik çalışmanın dışında, anket yöntemi uygulanarak katılımcıların konuya bakışları incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre hisse senedi piyasalarının, teoride pay ortaklığını ifade eden halinin İslam iktisadı prensipleriyle çelişmediği söylenebilir. Fakat, hisse senedi piyasalarının işleyiş kısmı olarak ifade edilen uygulama noktasında ise, İslam iktisadı prensiplerine uygun olmayan durumlar bulunmaktadır. Bu durumların başlıcaları; açığa satış işlemi, mahzurlu görülen alanlardan elde edilen gelirler, imtiyazlı ortaklıklar, faizli işlemler, spekülasyon gibi durumlardır. Yapılan anket sonucuna göre; katılımcıların İslam iktisadı ve hisse senedi piyasaları hakkındaki bilgi seviyelerinin yetersiz olduğu ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
This research covers the topics of Islamic economics, stock markets and Islamic indexes. In the special sense, the aim of the study is; Examining existing stock markets in theory and practice in terms of Islamic economics. In addition to the theoretical study for this purpose, it was requested to see the views of the participants by using the survey method. According to the results obtained from the research, it can be said that stock markets do not contradict with Islamic Economics principles. However, at the point of application, which is expressed as the working part of the stock markets, there are situations that are not in accordance with the principles of Islamic economics. Majority of these situations; such as short selling, incomes from forbidden areas, privileged partnerships, interest transactions, speculation. Furthermore, according to the results of the survey, it can be stated that the participants' level of knowledge about Islamic economics and stock markets is insufficient.