Kur'an-ı Kerim bağlamında psiko-sosyal açıdan şirk olgusu
A case of psycho-social society in the context of the Qur'an
- Tez No: 552777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED KIZILGEÇİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Sosyoloji, Religion, Psychology, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Din, dindarlar üzerinden dolaylı olarak tanımını bulmaktadır. Dine olan bu yaklaşım tarzı insanların dinden ne beklediklerine göre dinin tanımını değiştirmektedir. İnançsız bakış açısıyla dini inceleyen bir kişi, dini savunma mekanizması olarak görürken, inancının gereği olarak bir dini yapıda bulunan inanan dinin kutsal yapı olduğunu savunmaktadır. Uygarlık tarihi boyunca insanlığın gelişimi için birçok etken söz konusu olmuştur. İnsanlık karşısına çıkan engelleri aşarak tekâmülü tamamlama yolunda ilerlemektedir. Tevhit ve şirk uygarlık tarihinde insanlık tarihine yön veren iki zıt kavram olmuştur. Tevhit, insanlığa olgun dindarlık yönünde irtifa kazandırırken; şirk ise insanlığa hem maddi hem manevi alanda kayıplara yol açmaktadır. Çalışmamızda tevhit ve ortaya çıkardığı dindar insan modeli tanımlanırken, şirkin sebep olduğu müşrik tipolojisi ile izah edilmeye çalışılmıştır. Araştırmada; şirkin psikolojik ve sosyolojik alt yapısı ve şirkin ortaya koyduğu müşrik bireyin özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Religion is indirectly defined through religions. This approach to religion changes the definition of religion according to what people expect from it. A person who does not believe in religion as a view of religion, while seeing it as a defense mechanism of religion, argues that a religious religion in a religious structure is a sacred structure. Throughout the history of civilization there have been many factors for the development of mankind. It is proceeding to complete the evolution by overcoming obstacles to humanity. Tevhit and Shirk have been two opposing concepts that guide the history of humanity in the history of civilization. While Tevhit gives humanity an altitude in the direction of mature religiousness; whereas the contradiction leads to loss of both material and spiritual intellectuals to humanity. While the need for reconciliation in our work and the religious human model that we have emerged are described, the concept of pseudo-religiosity is explained, which is a nasty cause. In the study; sophisticated psychological and sociological background. The features of idolatry, a problematic type that is revealed by the ugly, are examined.