Hz. Peygamberin bireysel ve toplumsal problemleri çözmede takip ettiği metotlar
The prophet's methods of solving personal and societal problems
  1. Tez No: 552818
  2. Yazar: YAHYA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Beden ve ruh yönüyle birbirinden farklı fıtratla yaratılan insanın olduğu her yerde birtakım problemlerin olması kaçınılmaz bir durumdur. İnsanoğlu, hayata dair ihtiyaçlarını elde etmek için çalışırken, bazen birbirlerine karşı haksız tutumlara girebilmektedir. Bu da insanlar arasında ihtilafların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. İnsan, karşılaştığı problemler ile baş edebilme yöntemleri arayışı içerisinde daima var olagelmiş, kendi sorunlarını aşabilme becerileri geliştirmeye çalışmıştır. Önemli olan, birlikte yaşama zorunluğu olan insanoğlunun, meselelerini çözebilme erdemi gösterebilmesidir. Yüce Allah, anlaşmazlıklar halinde insanların aralarının sulh yoluyla çözüme kavuşturulmasını teşvik etmektedir. İnsanlara barışta hayır olduğu haber verilmektedir. Allah Resûlü Hz. Muhammed (s.a.v.) hayatı boyunca Kur'an ahlakını yaşamış ve yaşatmıştır. O nübüvvet hayatının öncesinde ve sonrasında içinde yaşadığı toplumun sorunlarına elinden geldiğince çözümler üretmiş, insanların barış ve huzur içerisinde yaşamalarını sağlamaya çalışmıştır. Bu çalışmamızda Hz. Peygamber'in (s.a.v.), problemlerin çözümünde dayandığı Kur'ani ilkeler ve uygulamaları, hem bireysel hem de toplumsal açıdan incelenmeye çalışılmıştır. Hz. Peygamber'in (s.a.v.) problem çözme metotlarına kulak vermek insani ilişkilerde barış ve huzura vesile olacak, birlikte yaşama kültürünü zenginleştirecektir.
Özet (Çeviri)
Problems are inevitable everywhere that the humankind, whose creation and dispositions are different both physically and spiritually, lives. When the humankind works toward attaining his needs, he sometimes ends up acting with an unjust manner toward the other. And this [may] lead to problems between people. Humans develop coping methods to deal with the problems that they experience, through which they enhance their given talents. Most importantly, it is essential for humans who have to live together, to show the virtue of solving the very problems [that lead to problems amongst each other]. God Almighty encourages humans to solve their problems through peace making. It is declared that there is khair [meaning prosperity or abundance] in peace. Throughout his life, Allah's Prophet Muhammed (pbuh) was a living Qur'an and encouraged and led others to do the same. Both prior to becoming a prophet and afterwards, he worked toward solving the society's problems to the best of his ability, and ensured that people lived a peaceful and a tranquil life. The goal of this thesis is to observe the ways in which the Prophet (pbuh) solved the problems of both individual and society based on the Quranic principles and their applications. Paying attention to the Prophet's (pbuh) methods of solving problems will bring peace and harmony to personal relationships, as well as enriching the culture of coexistence.