CFD analysis of shell and tube heat exchanger
Gövde - boru tipi ısı değiştiricilerinde had uygulaması ile akış ve ısıl analiz
  1. Tez No: 552856
  2. Yazar: TUĞÇE KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSHAK GÖKHAN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Gövde – boru tipi ısı değiştirici tasarımları KERN, BELL-DELAWARE yöntemleriyle gerçekleşmektedir. Hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) yazılımlarının gelişmesi ile birlikte ısı değiştiricileri HAD yardımıyla da tasarlanabilmektedir. Bu tezde küçük boyutlardaki gövde – boru tipli bir ısı değiştirici tasarlanmıştır. Tek gövde – boru geçişi kullanılmıştır. Sızıntı etkileri ihmal edilmiştir. Bu tezde sadece gövde tarafı üzerine yoğunlaşılmıştır. Gövde tarafı ısı taşınım katsayısı ve akış özellikleri incelenmiştir. Farklı akış hızları, türbülans modelleri, şaşırtma levha modelleri ve şaşırtma levha kesme oranları kullanılarak gövde tarafı basınç düşümleri ve ısı taşınım katsayıları için HAD analizleri yapılmış ve tek parçalı şaşırtma levhaları için elde edilen sayısal sonuçlar KERN analitik yönteminden elde edilen sonuçlarda karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Shell - tube heat exchanger designs are performed by KERN, BELL-DELAWARE methods. With the development of computational fluid dynamics (CFD) software, heat exchangers can be also designed with the help of CFD. In this thesis, a small size shell - tube type heat exchanger was designed. Single shell - tube passage is used. Leakage effects have been neglected. This thesis focuses on the shell side only. Shell side heat transfer coefficient and flow properties were investigated. CFD analysis were performed to determine the pressure drop and heat transfer coefficient by using different flow velocity values, turbulence models, baffle types, baffle cuts and numerical results obtained for single baffle were compared with KERN analytical method results.