Hı̇poksı̇ ı̇le ı̇ndüklenen faktör 1 alfa (HIF-1 alfa )' nın erken ve geç preeklampsı̇ tanısındakı̇ yerı̇ ve rejenere adacık hücre türevı̇ proteı̇n 3 alfa (REg3-a)'nın preeklampsı̇ etyolojı̇sı̇ndekı̇ önemı̇
Hypoxia-inducible factor 1 alfa (HIF-1 alpha) 's spot in early and late stages of preeclampsia diagnosis and the significance of regenerating islet-derived protein 3-alpha (REg3-a)'s in preeclampsia etiology
- Tez No: 552858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF GÜNGÖREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Çalışmamızda erken ve geç preeklampsi tanısı alan hastalar ile sağlıklı term gebelerin serum Hif-1a ve REG3-a değerlerinin karşılaştırılması ve preeklampsi ile ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Yöntem: Prospektif vaka kontrollü bu çalışmada 34 haftanın altında ve üstünde tanı alan gebeler ve sağlıklı gönüllü term gebeler çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, preeklampsi klinik bulguları, tansiyon değerleri, serum üre, kreatinin, ALT, AST, tam kan sayımı ve idrar protein değerleri değerlendirildi. Gruplar arasında serum sEng, Hif-1a ve REG3-a düzeyleri incelendi. Bulgular: 29 geç preeklampsi, 30 erken preeklampsi, 29 sağlıklı gebe olmak üzere toplam 88 kişi çalışmaya dahil edildi. Gruplar arasında yaş, gravida, parite arasında anlamlı fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare serum Hif-1a and REG3-a levels of healthy pregnant women with the woman early and late preeclampsia and to determine the relationship with preeclampsia. Materials and methods: In this prospective case controlled study, pregnants with diagnose under and over 34 weeks of gestation and healthy volunteer term ones were included. Their demographics, clinical findings, blood pressure levels, serum urea, creatinine, ALT, AST levels, complete blood cell count and urine protein levels were evaluated. Serum sEng, Hif-1a and REG3-a levels were analyzed. Results: A total of 88 people were included in this study which are 29 late preeclampsia, 30 early preeclampsia and 29 healthy pregnant women. In these groups there are no significant difference based on age, gravida, parite.