Parkinson hastalarında kol robotunun üst ekstremite fonksiyonları üzerine etkisi
The effects of robot-assisted arm training on upper limb functions in parkinson's disease
- Tez No: 552866
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA DİLEK KESKİN, PROF. DR. GÜLTEN KARACA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Çalışmamızda konvansiyonel rehabilitasyon programına eklenen kol robotu ve günlük yaşam aktivitelerine yönelik rekreasyonel çalışmaların üst ekstremite fonksiyonları üzerine etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya alınma ve dışlama kriterlerini karşılayan 45 hasta dahil edildi. Randomize olarak üç grup oluşturuldu. Birinci grupta bulunan hastalara konvansiyonel rehabilitasyon programı uygulandı. İkinci grupta bulunan hastalara konvansiyonel rehabilitasyon programının yanında kol robotu ile rehabilitasyon programı uygulandı. Üçüncü grupta bulunan hastalara konvansiyonel rehabilitasyon ve kol robotu ile rehabilitasyon programına ilave olarak rekreasyonel aktiviteler uygulandı. Hastalar rehabilitasyon programı öncesi ve bitiminde dominant elin kaba, lateral, uç, üçlü kavrama kuvvetleri, 9-delikli peg testi (9-HPT), ön kolun 5 saniyedeki supinasyon-pronasyon sayısı (RAM), tüm parmaklara sırasıyla 3 kez dokunulması boyunca geçen süre (FFM), Frenchay kol test, kol, omuz, el sorunları anketi (DASH), Birleşik Parkinson Hastalığı Değerlendirme Ölçeği (BPHDÖ), Parkinson Hastalığı Ölçeği-39 (PHA-39) ve Yorgunluk Şiddet Ölçeği ile değerlendirildiler. Bulgular: Çalışmamızda, hastalara konvansiyonel rehabilitasyon programının yanında kol robotu tedavisinin, konvansiyonel tedavide elde edilen başarıya ek olarak, BPHDÖ mental durum davranış ve ruhsal durum, günlük yaşam aktiviteleri, motor muayene alt bileşenleri, PHA-39 genel skoru ve günlük yaşam aktiviteleri, emosyonel durum ve iletişim alt bileşenleri, dominant el kaba kavrama testi, 9-HPT'de anlamlı düzeyde iyileşme sağladığı bulundu. Rekreasyonel aktiviterin, kol robotu ve konvansiyonel rehabilitasyon programına eklenmesinin parmak ucu kavrama kuvveti, FFM testi ve Frenchay arm testi üzerinde sadece konvansiyonel rehabilitasyon uygulanan gruba göre anlamlı iyileşme sağladığı bulundu. Sonuç: Parkinson hastalarında konvansiyonel rehabilitasyon programıyla birlikte kullanılan kol robotu günlük yaşam aktiviteleri, üst ekstremite motor fonksiyonları, kas gücü, mental ve emosyonel durumda, rekreasyonel aktiviteler ise el ince becerilerinde iyileşme sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study was to investigate the effect of robot-assisted arm training and recreational activities in addition to conventional rehabilitation program on upper extremity functions. Materials and Methods: Forty-five patients who met the inclusion-exclusion criteria were included in the study. Three groups were randomized. Conventional rehabilitation program was applied to the patients in the first group. The patients in the second group underwent a rehabilitation program with robot-assisted arm in addition to the conventional rehabilitation program. In the third group, patients were treated with conventional rehabilitation, robot-assisted arm and recreational activities. Before and after rehabilitation program, handgrip strength, pinch strength (tip, lateral, palmar), Nine-Hole Peg Test (9-HPT), Frenchay Arm Test, Unified Parkinson's Disease Rating Scale (UPDRS), Parkinson's Disease Questionnaire-39 (PDQ-39), Rapid Alternating Movements (RAM), Fine Finger Movements (FFM), Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand (DASH), Fatigue Severity Scale (FSS) were investigated. Results: In our study, the conventional rehabilitation program and robot-assisted arm training, in addition to the success achieved in conventional therapy, UPDRS mentation, behaviour and mood, activities of daily living, motor examination subscales, PDQ-39 total score, emotional well-being and activities of daily living subscales, handgrip strength and 9-HPT improved significantly. Tip pinch strength, FFM test and Frenchay arm test improved better in group treated with recreational activities and robot-assisted arm in addition to conventional rehabilitation than the conventional rehabilitation group. Conclusion: Activities of daily living, upper extremity motor function, muscle strength, mental and emotional well-being improved in Parkinson's patients treated with robot-assisted arm in addition to conventional rehabilitation. Hand fine motor skills were improved in patients who attended to recreational activities in addition to conventional rehabilitation and robot-assisted arm training.