Parkinson hastalarında LSVT-BIG protokolünün denge, yürüyüş, yorgunluk ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin incelenmesi
The effect of the LSVT-BIG protocol through telerehabilitation on balance, gait, fatigue and quality of life in parkinson's disease
- Tez No: 922703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH ZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Parkinson hastalığı motor ve motor olmayan bulgularla karakterize nörodejeneratif bir hastalıktır. Hastalığın ortaya çıkardığı bulgular günlük yaşam aktivitelerini zorlaştırmakla birlikte yaşam kalitesini ciddi oranda düşürmektedir. LSVT-BIG protokolü hastanın hareket yürütme algısını düzenleyerek normal hareket amplitüdünü geri kazandırmayı amaçlayan göreve özgü, tekrarlayıcı ve yüksek yoğunluklu egzersizleri içermektedir. Protokolün içeriği maksimal günlük egzersizler, fonksiyonel bileşen egzersizleri, hiyerarşi egzersizleri ve“büyük”yürüme (büyük amplitüdlü kol salınımı ve adım uzunluğu ile yürüme) olmak üzere dört aşamadan oluşmaktadır. Bu çalışmadaki amacımız Parkinson hastalarında telerehabilitasyon tabanlı uygulanan LSVT-BIG protokolünün denge, yürüyüş, yorgunluk ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmaya Parkinson hastalığı tanılı 40 olgu dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastalar deney ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba randomize edildi. Deney grubuna 4 hafta boyunca haftada 4 seans ve her seans 1 saat olacak şekilde video konferans yöntemi ile telerehabilitasyon tabanlı LSVT-BIG protokolü uygulandı. Kontrol grubuna ise aynı zaman diliminde rutin tedavilerine ek herhangi bir fizyoterapi ve rehabilitasyon yaklaşımı uygulanmadı. Hastalar kliniğe ilk geldiklerinde ve 4 haftanın sonunda değerlendirildi. Hastalık şiddeti ve evresi Birleşik Parkinson Hastalığı Derecelendirme Ölçeği (BPHDÖ) ve Hoehn Yahr Evrelemesi ile değerlendirildi. Denge Aktiviteye Özgü Denge Güven Ölçeği, Berg Denge Ölçeği, Tek Ayak Üzerinde Durma Testi ve Dört Adım Kare Testi ile değerlendirildi. Yürüyüş Dinamik Yürüme İndeksi, Sekiz Şekilli Yürüme Testi ile değerlendirildi. Yorgunluk Parkinson Yorgunluk Anketi ile ve yaşam kalitesi Parkinson Hastalığı Anketi-8 ile değerlendirildi. Tedavinin ardından yapılan değerlendirmede yalnızca deney grubu BPHDÖ'nün tüm bölümlerinde anlamlı iyileşme gösterdi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease is a neurodegenerative disease characterized by motor and non-motor symptoms that greatly impairs activities of daily living and quality of life. The LSVT-BIG protocol is a new rehabilitative approach including task-specific, repetitive, and high-intensity exercises that aim to restore normal movement amplitude by calibrating the patient's perception of movement execution. Protocol consists of four phases: maximal daily exercises, functional component exercises, hierarchy exercises, and“big”walking (walking with large amplitude arm swing and stride length). Our aim in this study was to investigate the effects of telerehabilitation-based LSVT-BIG protocol on balance, gait, fatigue and quality of life in Parkinson's disease. 40 patients diagnosed with Parkinson's disease were randomized into two groups: experimental and control groups. Telerehabilitation-based LSVT-BIG protocol was applied to the experimental group via video conferencing method, 4 sessions per week for 4 weeks, each session lasting 1 hour. Control group did not receive any physiotherapy rehabilitation approach. Both groups continued their routine medical treatment during study. Patients were evaluated when they first came to the clinic and at the end of 4 weeks. Disease severity and stage were assessed with the Unified Parkinson's Disease Rating Scale (UPDRS) and the Hoehn Yahr Scale. Balance was assessed with the Activity-Specific Balance Confidence Scale, Berg Balance Scale, One-Leg Standing Test, and Four-Step Square Test. Gait was assessed with the Dynamic Gait Index and Figure-of-Eight Walking Test. Fatigue was assessed with the Parkinson Fatigue Questionnaire and quality of life with the Parkinson Disease Questionnaire-8.