Alt konka hipertrofilerinde radyofrekans ve elektrokoterizasyon yöntemlerinin fonksiyonel olarak karşılaştırılması
Functional comparison of radiofrequency and electrocautery in inferior turbinate hypertrophy
  1. Tez No: 552883
  2. Yazar: AHMET ERDEM KILAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KATILMIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Bu çalışmada alt konka hipertrofilerinin tedavisinde kullanılan RFDA ve EKDA yöntemlerini karşılaştırması amaçlandı. Metod: Çalışmaya 36 hasta dahil edildi. Eşit sayıda olacak şekilde RFDA grubu ve EKDA grubu oluşturuldu. İki grubun tedavideki etkinliğini saptamak ve birbiriyle fonksiyonel olarak karşılaştırabilmek amacıyla GAS, İPF, SNOT-20 ve MR inceleme yöntemleri kullanıldı. Bulgular: İki grupta da postoperatif GAS, İPF ve SNOT-20 inceleme değerleri preoperatif değerlere göre anlamlı idi (p0,05). Postoperatif 8. hafta GAS'daki düşme, postoperatif 8. hafta İPF değerlerindeki yükselme ve postoperatif 8. hafta SNOT-20 toplam ve seçili skor ortalama değerlerindeki düşüş EKDA grubunda RFDA grubuna göre anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
Nasal septal disorders and inferior turbinate hypertrophy are the two most common causes of nasal obstructions. Medical treatment should be the primary choice of treament. Surgical treatment should only be considered if there is no response received from medical treatment. We aimed to compare the results of Radiofrequency tissue ablation(RFTA) and Electrocauterization tissue ablation(ECTA) techniques for the treatment of inferior turbinate hypertrophy. 36 patients were included in the study. Equal number of patients were chosen to form two groups of RFTA and ECTA techniques. Visual analog scale(VAS), inspiratory peak flowmetry(IPF), Sinonasal outcome test-20(SNOT-20) and Magnetic resonance imaging(MRI) are used to determine the efficacy of treatment and to compare with one another functionally of the two groups.