Adolesan dişi ratlarda izotretinoinin follikül aktivasyonundaki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of isotretinoin in follicular activation in adolescent female rats
- Tez No: 552890
- Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN ÖZOĞUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Akne yağ bezlerinin ve kıl köklerindeki piloseböz folliküllerin fonksiyonel inflamasyonu ve lezyonu ile sonuçlanan bir cilt hastalığıdır. İzotretinoin klinikte akne tedavisinde kullanılan bir preparattır. Forkhead Transkripsiyon Faktörleri ailesinden olan FOXO3 proteini ise primordial folliküldeki oositten olgun oosit oluşması sürecinde anahtar rol oynamaktadır. İnaktif primordial folliküldeki oositlerde çekirdekte ifade edilirken aktivasyonun başlamasıyla sitoplazmada ifadelenmeye başlar. Oosit aktivasyonu süreci başladığında aktive olan primordial folliküllerdeki ve primer folliküllerdeki oositlerin sitoplazmalarında yüksek derecede ifadelenir. Bu bilgiler FOXO3' ün, oosit aktivasyonu aşamasında önemli bir belirteç olduğunu göstermektedir. Çalışmamızda farklı dozlarda uygulanan izotretinoinin adolesan rat ovaryumundaki oosit aktivasyonuna olan etkisinin incelenmesi amaçlandı. Deneyler 32 adet adolesan Wistar albino cinsi rat üzerinde gerçekletirildi. Denekler rastgele seçilerek 4 gruba ayrıldı (n=8): I. kontrol grubu II. Susam yağı grubu, III. düşük doz izotretinoin grubu ve IV. yüksek doz izotretinoin grubu. Alınan ovaryum doku örnekleri Bouin fiksatifi ile tespit edilerek takip yöntemlerinden geçirildi. Kesitler immünohistokimyasal olarak anti-FOXO3 antikoru ile işaretlendi. Histomorfolojik inceleme için ikili (H&E) ve üçlü boyama prosedürü (Crossman's Modification of Mallory's triple stain) uygulandı. Çalışmamızdan elde edilen bulgular doğrultusunda yüksek doz izotretinoin uygulamasının FOXO3 ün primordial folliküllerde yer alan oositlerin çekirdeklerindeki ifadelenmesinin zayıflamasına neden olduğu ve FOXO3' ün nükleustan sitoplazmaya geçişini inhibe ederek oositlerin gelişim aktivasyonlarını engellediğini gösterdi. Anahtar Kelimeler : Follikül aktivasyonu, ovaryum, akne, izotretinoin, FOXO3
Özet (Çeviri)
Acne is a skin disease that results in functional inflammation and lesions of pilosebaceous follicles in sebaceous glands and hair follicles. Isotretinoin is a drug used clinically for the treatment of acne. The FOXO3 protein from Forkhead Transcription Factor family plays a key role in the process of mature oocyte formation from primordial follicular oocyte. The FOXO3 protein is expressed in the nucleus of the inactive primordial follicular oocytes and begins to be expressed in the cytoplasm at the onset of activation. When the oocyte maturation process begins, it is expressed at high levels in the cytoplasm of the active primordial follicles and oocytes in the primary follicles. This information indicates that FOXO3 is an important marker for oocyte maturation. The aim of this study was to investigate the effect of isotretinoin administered at different doses on oocyte activation in the adolescent rat ovary. Experiments were performed on 32 adolescent Wistar albino rats. Animals were randomly selected and divided into 4 groups (n = 8): I. control group, II. sesame oil group, III. low dose isotretinoin group and IV. high dose isotretinoin group. Obtained ovary tissue specimens were fixed with Bouin's fixative solution and tissue was prepared according to light microscopic methods. Sections were immunohistochemically labeled with anti-FOXO3 antibody. Our study showed that administration of high dose isotretinoin in the direction of the findings from study resulted in a decrease in the expression of FOXO3 in the nuclei of oocytes in primordial follicles and inhibited the developmental activation of oocytes by inhibiting the transition of FOXO3 from the nucleus to the cytoplasm.,,,, Key Words : Follicle activation, ovarium, acne, isotretinoin, FOXO3