Anayasal dilin semantiği üzerine: Anayasanın ruhu kavramı
Constitutional language in a semantic aspect: Concept of the spirit of constitution
  1. Tez No: 552900
  2. Yazar: BUĞRAHAN FERTELLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada anayasanın ruhu kavramı özelinde anayasal dilin semantiği incelenmiştir. Çalışmanın temel motivasyonu, incelenen kavramın genel kullanımı ile Anayasa metnindeki işlevinin birbiriyle örtüşmemesi olmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde, anayasa normlarının geçerliliğini farklı şartlara bağlayan iki düşünürün teorileri karşılıklı olarak incelenmiştir. Carl Schmitt ve Hans Kelsen'in teorilerine yer verilen bu bölümde, farklı geçerlilik anlayışlarına göre ortaya konan anayasa tanımlarına bağlı olarak anayasanın ruhu ve ona benzer çekirdek yapıların ne şekilde kavranabileceği tartışılmıştır. Kavramın teorik açıdan incelenmesinden sonra, çalışmanın ikinci bölümünde Türk Anayasa Hukuku özelinde bir inceleme yapılmıştır. Bu bölümde 1961 Anayasası ile anayasa metnine giren kavramın anayasal niteliği merkeze alınmış; düzenlemeler, temel yaklaşımlar ve Anayasa Mahkemesi Kararları incelenmiştir. Otantik tanım girişimlerinin birinci bölümde sunulan teorik çerçeve bakımından ne şekilde değerlendirilebileceği tartışılmış ve istikrarlı bir tanımlamanın imkânları sorgulanmıştır. Çalışmanın sonunda, incelenen kavramın ulusal sistemdeki kendine özgü nitelikleri ortaya konmuş ve özellikle anayasanın sözü-anayasanın ruhu ikiliğinin yorum sürecinde neden olduğu güçlükler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the semantics of the constitutional language was examined in terms of the concept of the spirit of constitution. The main motivation of the study was that the general usage of the concept examined did not overlap with the function in the Constitution of the Republic of Turkey. In the first section of the study, the theories of the two philosophers who theorize the validity of the constitutional norms in different manners were examined mutually. In this section which includes the theories of Carl Schmitt and Hans Kelsen, how the spirit of constitution and other similar structures can be understood depend on different definitions of constitution according to these different conceptualizations was discussed. After the theoretical examination of the concept, in the second section of the study, the spirit of constitution was analyzed in the context of the Turkish Constitutional Law. The constitution-based character of the concept which appeared in the 1961 Constitution for the first time was focused and histories of constitutional amendments, basic approaches and case law of the Turkish Constitutional Court were studied. Additionally, the ways in which authentic definition initiatives can be evaluated in terms of theoretical framework presented in the first section were discussed and it has been questioned whether a stable definition is possible. At the end of the study, distinctive characters of the concept in the domestic system were established and the difficulties in interpretation caused by the duality of“the letter of the constitution-the spirit of the constitution”in the Constitution of the Republic of Turkey were discussed.