Merkez Bankasının enflasyonla mücadeledeki politikalarının ekonomik büyümeye etkisi
The effects of the Central Bank's policies in the fight against inflation on economic growth
  1. Tez No: 552901
  2. Yazar: FİDAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜBEYİR TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
İktisadın en önemli konularından bir tanesi olan enflasyon, çoğu ülkenin çözmek için çaba sarf ettiği sorunlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Enflasyon, kimi görüşe göre büyümeyi gerçekleştiren önemli bir kaynak, kimi görüşe göre ise ekonomik büyüme için önemli bir problemdir. Bu çalışmada, enflasyon ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin incelenmesi ve enflasyonun ekonomik büyüme üzerinde etkisi olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada enflasyonla mücadele etmede Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) uyguladığı stratejiler ekonomik büyüme ve enflasyon ilişkisi bağlamında incelenmiştir. İlk olarak enflasyon kavramı detaylı bir şekilde açıklanarak nedenleri ve şekilleri ortaya konmuştur. Olumsuzluk içeren bir kavram olan enflasyonun sonuçları geniş tartışılarak, toplumun sosyal bünyesinde ortaya çıkabilecek olumsuzluklara değinilmiştir. Merkez Bankacılığından detaylı bir şekilde bahsedilmiş ve enflasyonla mücadelede uygulanan istikrar programları incelenmiştir. Ekonomik büyüme kavramı ayrıntılı bir şekilde açıklanarak enflasyon ile ilişkisi anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Inflation, one of the most important issues in the economy, is one of the issues that most countries are trying to solve. In some view, inflation is an important source of growth and in others, inflation is an important problem for economic growth. In this study, the relationship between inflation and economic growth is examined and the effect of inflation on economic growth is explained. Central Bank of the Republic of Turkey in the fight against inflation in this study (CBT) apply strategies that have been examined in the context of economic growth and inflation. Firstly, the concept of inflation has been explained in detail and its causes and forms have been put forward. The results of inflation, which is a concept containing negativity, are discussed extensively and the negativities that may arise in the social structure of the society are discussed. Central Banking was mentioned in detail and the stability programs implemented in the fight against inflation were examined. The concept of economic growth is explained in detail and its relationship with inflation is explained.