Annelerin travmatik diş yaralanmaları hakkında bilgilendirici broşür öncesi ve sonrası bilgi düzeylerinin ölçülmesi
Knowledge level of mothers regarding traumatic dental injuries before and after informative leaflet
  1. Tez No: 552929
  2. Yazar: BETÜL AKCABAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİMGE DURMUŞLAR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Dental travma, kazaya bağlı dişin sert ve yumuşak dokularında meydana gelen yaralanma olarak tanımlanabilir. Travmatize dişlerin acil tedavisi genellikle prognoz açısından kritiktir. Travmatik diş yaralanmalarının çoğu evlerde ve bunu takiben okullarda görülmektedir. Kaza anında ilk yardımı sağlayabilecek kişiler büyük olasılıkla ebeveynler, öğretmenler veya spor eğitmenleri olmaktadır. Bu kişilerin dental travma acil müdahale bilgileri daha iyi bir prognoz için oldukça önemlidir. Çalışmamızda, Zonguldak'taki annelerin dental travma bilgi düzeyinin ve bunun demografik değişkenlerle ilişkisinin bir anket yoluyla değerlendirilmesi ve konu hakkında bir broşür aracılığıyla bilgilendirme yapıldıktan sonra anketi yeniden uygulayarak broşürün etkinliğininin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Anket, 6-12 yaş arası en az bir çocuğu olan annelerden rastgele seçim yapılarak toplamda 300 anneye uygulanmıştır. Anketler fotoğraflarla sunulan beş farklı senaryodan ve kron kırığı, kök kırığı, ekstrüziv\lateral lüksasyon, intrüzyon ve avülsiyon ile ilgili on iki sorudan oluşmaktadır. Uygulama tamamlandıktan sonra annelere travmatik diş yaralanmaları ve acil müdahaleler hakkında bilgilendirici bir broşür verilmiş ve bir ay sonra aynı anket tekrar dağıtılmıştır. İlk yanıtlar, annelerin dental travma bilgi düzeyinin oldukça düşük olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
A dental trauma can be defined the effect of an accidental event that involves the hard and the support structures of a tooth. Immediate management of traumatized teeth is often critical to the prognosis of the teeth. Most of the traumatic dental injuries occur at home, followed by school. There is a high probability that first aid would be given by lay people such as parents, teachers, or coaches. Knowledge of those people regarding emergency management of dental trauma is crucial for better prognosis. The aim of our study was to evaluate via a questionnaire the knowledge level of mothers in Zonguldak, regarding dental trauma and its relation to demographic variables; to inform them on the subject through a leaflet; and to evaluate the effectiveness of the leaflet by reapplying the questionnaire. A questionnaire was distributed to randomly selected 300 mothers who have at least one child aged 6-12 years. The questionnaire consisted of five different scenarios presented with photographs and a total of twelve questions on crown fracture, root fracture, extrusive\lateral luxation, intrusive luxation and avulsion. After responding to the questionnaire, mothers were given a leaflet containing information about traumatic dental injuries and their emergency management. After 1 month, the same questionnaire was distributed, and the responses collected. Initial responses indicated the knowledge level of mothers to be quite low.