Kalsiyum ve fosfat içerikli farklı remineralizasyon ajanlarının yapay mine çürükleri üzerine etkisi
The effect of various remineralizing agents containing calcium and phosphate on the artificial enamel caries
- Tez No: 552928
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU HAZAR BODRUMLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Diş çürüğü; diş sert dokularının karyojenik mikroorganizmalar tarafından yıkımı ile ilerleyen patolojik bir süreçtir. Diş dokularının çürük oluşumuna karşı direncini arttırmak, çürüğün ilerleyişini durdurmak, kaybedilen mineral içeriğini yapıya tekrar kazandırmak amacıyla pek çok remineralizasyon ajanı geliştirilmektedir. Bu amaçla kalsiyum(Ca)-fosfat(PO4-3) içerikli remineralizasyon ajanları sıklıkla kullanılmaktadır. Bu ajanların çürük önleyici etkisi bakteriyel kolonizasyonun önlenmesi ve dental plağın Ca ve PO4-3 seviyesinin yükseltilmesi ile ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada Ca-PO4-3 içerikli remineralizasyon ajanlarının yapay çürük lezyonu oluşturulan daimi dişlerde PO4-3 yoğunluğu üzerine etkisinin Raman analizi ile karşılaştırmalı olarak in vitro koşullarda değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında kazein fosfopeptid-amorf kalsiyum fosfat(CPP-ACP)+florid, trikalsiyum fosfat(TCP)+florid ve amorf kalsiyum fosfat(ACP)+florid içerikli 3 farklı remineralizasyon ajanı uygulanan ve herhangi bir uygulama yapılmayan kontrol grubu olmak üzere, her grubun 20 daimi diş mine örneği içerdiği, 4 grup oluşturuldu. Her örnekte mine yüzeylerinin değerlendireleceği 4×6 mm'lik pencereler hazırlandı. Bu pencerelerin 1/3'lük kısmı aside dayanıklı vernikle kaplanıp demineralizasyon solüsyonunda bekletilerek yapay çürük yüzeyleri oluşturuldu ardından ikinci 1/3'lük kısım da farklı renkte aside dayanıklı vernikle kaplandı. Tüm örnekler pH siklusuna tabi tutuldu ve siklus süresince remineralizasyon ajanları uygulandı. Örneklerin sağlam, demineralize, remineralize yüzeyleri Raman analizi ile incelendi. Sonuçlar değerlendirildiğinde, CPP-ACP+florid, TCP+florid ve ACP+florid uygulanan grupların PO4-3 yoğunluğu değerlerinin kontrol grubu PO4-3 yoğunluğu değerlerine göre anlamlı derecede yüksek olduğu tespit edilirken gruplar arasında yapılan karşılaştırmada ise istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı belirlendi. Ca ve PO4-3 içerikli remineralizasyon ajanlarının dişteki Ca ve PO4-3 yoğunluğunu sağlam mine yüzeyi yoğunluğuna benzer duruma getirdiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Dental caries involve a pathological process whereby cryogenic microorganisms cause localized destruction of a tooth's hard tissues. Many remineralization agents are being developed in order to increase the resistance of dental tissues against caries formation, stop the progression of caries, and regain lost mineral content. For this purpose, remineralization agents containing calcium-phosphate (Ca-PO4-3) are frequently used. These agents show anti-carious effect by inhibiting bacterial colonization and raising Ca and PO4-3 levels in dental plaque. This study used Raman spectroscopy to conduct comparative in vitro evaluation of the effect of remineralization agents containing Ca-PO4-3 on the intensity of PO4-3 in permanent teeth. In the study, 80 permanent tooth enamel samples were divided evenly into four groups and assigned a remineralization agent for application: agents containing casein phosphopeptide-amorphous calcium phosphate(CPP-ACP)+fluoride; tricalcium phosphate(TCP)+ fluoride;amorphous calcium phosphate(ACP)+ fluoride; and a control group with no application. In each case, 4×6 mm windows were prepared to evaluate the enamel surfaces. One-third of these windows were coated with acid-resistant varnish and kept in demineralization solution such that artificial caries surfaces were formed; the second third of the windows were coated with acid-resistant varnish in different colors. All samples were subjected to pH cycling, with remineralization agents administered during the cycle. The solid, demineralized, and remineralized surfaces of the samples were examined using Raman analysis. Results showed that PO4-3 density values of the CPP-ACP + fluoride, TCP + fluoride, and ACP + fluoride groups were significantly higher than those of the control group. There was no statistically significant difference between the three remineralization groups. Thus remineralization agents containing Ca and PO4-3 make the PO4-3 density in the tooth similar to the solid enamel surface density.