Yer karosu seramik sır bileşimlerinin dijital mürekkep performansına etkisi
The effects of floor tile ceramic glaze compositions on digital ink performance
- Tez No: 552930
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Metalurji Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Fine Arts, Metallurgical Engineering, Ceramic Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Dijital mürekkepler, seramik karo üretiminin en pahalı malzemesidir. Seramik dijital mürekkep maliyetinin yüksekliği nedeniyle, günümüzde daha az miktarda mürekkep kullanarak karo üretimi gerçekleştirmek çok önemlidir. Bu çalışmanın amacı standart bir sır reçetesine farklı oksitler içeren hammaddelerin eklenmesi ile inkjet baskı yöntemi kullanılarak baskı yapılan renklerin performansını incelenmesi, hammaddelerin renk algısına olan etkilerinin değişimini görülmesi ve bu ilavelerin renk performansı üzerindeki etkilerin anlaşılması için çalışmalar yapılmasıdır. Sır ve renk performansları üzerindeki değişikliklerin gözlenmesi için karo üzerindeki baskılar spektrofotometre cihazları tarafından incelenmiştir. Bu incelemelerden sonra sır bileşimlerinin gamut karşılaştırmaları i1 profiler ile analiz edilmiştir. Zirkonya ve volostonit içeren sırların gamut hacimlerinin dolomit eklenen sırdan çok daha geniş olduğu ve bu hammaddeleri içeren sırların üzerine yapılan baskılarda renklerin daha doygun ve canlı olduğu belirlenmiştir. Mikroyapı görüntülerine göre sır içerisine karışmamış serbest kuvars tanelerinin fazla olması renk gamut hacim değerlerinin azalmasına ve renklerin istenildiği gibi çıkmamasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Digital inks are the most expensive materials of ceramic tile production. Due to high cost of ceramic digital inks, nowadays it is very important to use fewer amounts of ink and getting the tonality required. The aim of the study are to investigate color performance of ceramic inks using inkjet printing method with adding different raw materials into floor tile mat ceramic glaze formulation and to understand what will be the effects of raw materials to digital color performance and studying to understand which oxides will effect on the color performance. In order to observe the changes on glazes and color performance, printings on ceramic tile are checked by the spectrophotometric tools. After these analyses, gamut comparisons of glaze formulations are analyzed with i1 profiler tools. It is well known that gamut volumes of glazes containing zirconia and wollostonite are wider than dolomite containing glazes and it was found that the visible and dense colors determined on these surfaces of glazes made of these raw materials including cited oxides. According to microstructure images the more free quartz particles which don't mixed in glazes causes decrease in color gamut volume an undesired formation of colors.