Türkiyede'ki tekstil sektöründe Rusya etkisi
Effect of Russia in textile industry in Turkey
  1. Tez No: 552972
  2. Yazar: ZEYNEP GÖKÇE YAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİM ENGİN AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Türkiye'de tekstil sektörü üzerinde Rusya etkisinin araştırılması amaçlanan bu çalışmada; modanın dünya üzerinde nasıl geliştiği kronolojik olarak ele alınarak toplumsal süreçlerin oluşturduğu trendler, bu trendlerin Türkiye'ye yansımaları, Rusya üzerindeki etkileri ve Rus moda ve tekstilinin Türkiye üzerindeki etkileri açıklanmaya çalışılmıştır. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde moda ve tekstil sektörünün tarihsel gelişimi, bunun akabinde dünya çapında yaşanan pek çok ülkeyi etkileyen önemli toplumsal olaylar incelenmiştir. İkinci bölümde Türkiye özelinde moda ve tekstil sektörünün gelişimi ve alt sektörleri açıklanmıştır. Bunun yanında Türkiye'de moda sektörünün tarihsel gelişimi ele alınmıştır. Tezin üçüncü ve son aşamasını oluşturan bölümde Rusya'daki moda gelişimlerinin Türkiye üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Rusya'nın tekstil sektöründeki gelişimi, Bolşevikler zamanında dünyaya damgasını vuran Rus moda akımları, Sovyet çöküşünden sonraki moda sektörü ve son olarak tüm bunların Türkiye üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This Study aims at investigating Russian impact in Turkish fashion sector by discussing the chronological evolvement of fashion worldwide, social processes of the trends, the reflection of these trends in Turkey, the influence of the worldwide trends in Russia, and the impact of Russian fashion and textile industry in Turkish context. The study is comprised of 3 chapters, First chapter deals with the historical development process of the fashion and textile sector and historical social events that affects whole range of countries in the world subsequently. Second chapter explains the processes of fashion and its sub sectors within Turkish context and the historical background of Turkish fashion sector. The last and third chapter of the study further investigates the developments in Russia in terms of fashion sector, fashion trends that marks the world within Bolshevik period, the situation of fashion sector after the disintegration of the Soviet Union in detail and the overall Russian influence in Turkish fashion context.