Obstrüktif uyku apne etiyolojisinde alerjik rinit
Allergic rhinitis in the etiology of obstructive sleep apnea
- Tez No: 553021
- Danışmanlar: PROF. FUAT EREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı Obstruktif uyku apne sendromu (OSAS) tanısı alan hastalarda alerjik rinit prevalansını belirlemek ve alerjik rinitin Obstruktif uyku apnesi şiddetine etkisini araştırmaktır. BULGULAR: Çalısma, basit horlama ve OSAS tanısı alan ortalama yası 49.26 ± 12.21 (19–85) olan, 162'si kadın (%31.2) ve 357'si erkek (%68.8) olmak üzere 519 olgu üzerinde yapıldı. Hastaların 106'sı (%20.4) alerjik olarak değerlendirildi. Hastalar AHİ derecesine göre dört gruba ayrıldı (AHİ:0-4.99 basit horlama, AHİ:5-14.99 hafif OSAS, AHİ: 15-29.99 orta derece OSAS ve AHİ: 30 ve üzeri ileri OSAS). Çalışmaya alınan OSAS'lı olguların demografik özellikleri incelendiğinde gruplar arasında atopi, sigara ve burun tıkanıklığı AHİ derecesine göre karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı ( p=0.783, 0.078 ve 0.751 sırasıyla).
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The purpose of our study; to determine the prevalence of allergic rhinitis and the effect of allergic rhinitis on the severity of obstructive sleep apnea in patients with obstructive sleep apnea syndrome. RESULTS: Our study was performed in 519 simple snorers and OSAS patient (162 women (31.2%) and 357 man (68.8%)) with a mean age of 49.26 ± 12.21 (19–85). One hundred and six of the patients (20.4%) were evaluated as allergic. Patients were divided into four groups according to their AHI degree. (AHI: 0-4.99 simple snoring, AHI: 5-14.99 mild OSAS, AHI: 15-29.99 moderate OSAS and AHI: >30 severe OSAS). When the demographic characteristics of cases with OSAS were analyzed, it was found that there was no statistically significant relation between the groups according to the degree of AHI in terms of atopy, smoking and nasal obstruction (p=0.783, 0.078 and 0.751 respectively). However, there was statistically significant difference between AHI grade and gender, additional disease and hypertension.