Tabâtabâî'nin el-Mîzân fî Tefsîri'l-Kur'ân adlı eserinde i'Câzu'l-Kur'ân anlayışı
Tabâtabâî's understanding of i'Câzu'l-Kur'ân in his work titled el-Mîzân fî Tefsîri'l-Kur'ân
- Tez No: 553035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAİZ KALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
İ'câzü'l-Kur'ân meselesi, İslam'ın ilk asırlarından başlayıp günümüze kadar devam eden ve bu minval üzere kıyamete kadar devam edecek bir konudur. İslam uleması, Kur'ân'ın Yüce Allah'ın katından geldiğini, ona hiçbir beşer kelamının katılmadığını ispat etmek için bu meseleye özel bir önem vererek, konuyla ilgili birçok eser telif etmişlerdir. Buna bağlı olarak Kur'ân'ın i'câzı hakkında, öncelikle tefsir olmakla beraber, kelam, fıkıh, hadis, tasavvuf vb. ilimler alanında otoriteleri kabul edilmiş olan âlimlerin görüşleri, kalemlerinden dökülerek günümüze kadar akıp gelmiştir. Bu konuda üzerinde çalışma yapmaya değer görüşlere sahip âlimlerden biri de hiç şüphesiz Tabâtabâî'dir. Konuyla ilgili olarak yaptığımız ön çalışmada böyle bir çalışma yapılmadığını müşahede ettik. Şiâ toplumunun önemli tefsir bilginlerinden biri olan Tabâtabâî'nin bu konudaki görüşlerinin, şiânın i'câzu'l-Kur'ân'a bakışı hakkında elimize önemli bilgiler vereceğini düşünerek bu çalışmaya başladık. Bu çalışmamızda Tabâtabâî'nin Kur'an'ın i'câzı hakkındaki görüşlerini, el-Mîzân fî Tefsîri'l-Kur'ân adlı eserini esas alarak, bu alanda eser bırakmış âlimlerin yaklaşımları ile mukayese ederek değerlendirmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
İ'câzü'l-Kur'ân is an issue that began in the first centuries of Islam and continues until the present day and will continue until the doomsday. The Muslims gave particular importance to this issue in order to prove that the Qur'an was revealed by Allah and that no human words were added to it and thereby they provided a variety of works on this subject. Accordingly, the views of scholars whose authorities were accepted in the field of sciences such as primarily commentary and kalam, fiqh, hadith and mysticism about the interpretation of the Qur'an were transferred to the present day. There is no doubt that one of the scholars who have opinions worth studying on this subject is Tabâtabâî. In our preliminary study, we observed that no such study was conducted. We began this study considering that Tabâtabâî's views on this subject, who is one of the important commentators of the Shi'a society might give us important information about the view of the Shi'a about the i'câzu'l-Kur'an. In this study, based on his work titled al-Mîzân fî Tefsîri'l-Kur'ân, we tried to evaluate Tabâtabâî's views on the interpretation of the Qur'an by comparing them with the approaches of the scholars who left their works in this field.