Evde sağlık hizmetleri araç rotalama problemi için uygulama tasarımı önerisi
Application design proposal for home health services vehicle routing problem
  1. Tez No: 553044
  2. Yazar: GÖKHAN ÇAYBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Evde sağlık hizmeti birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de yeni yapılanmaya başlamış olan kamusal bir sağlık hizmetidir. Nüfusun yaşlanması, kronik hastalıklar ve sakatlanmalar, sağlık hizmetlerine talebin artmasına neden olmuştur. Artan taleple birlikte sağlık hizmetlerinin maliyetlerinin artması evde sağlık hizmetlerine olan ihtiyacı ön plana çıkarmıştır.Bu çalışmada İl Sağlık Müdürlüğü ile birlikte yürütülen çalışma kapsamında, Erzincan ili Evde Sağlık Hizmetleri biriminin bir haftalık gerçek ve mevcut rotaları incelenmiştir. Birimin mevcut rotaları sezgisel çözüm algoritması grubunda yer alan en yakın komşu (k-nearest neighbor) algoritması temel alınarak Java ve Php dilleri ile kodlanmıştır. Çalışma kapsamında web tabanlı görsel bir uygulama geliştirilmiştir. Geliştirilen bu görsel uygulama sayesinde birimin hangi sıra ile hasta ziyaretlerini gerçekleştireceği belirlenmiş ve hasta ile ilgili tüm işlemleri hasta başında yapabilmesine olanak sağlayan bir uygulama tasarımı önerilmiştir. Geliştirilen yazılım ile birimin rotalarının yeniden belirlenmesi sonucu mevcut duruma göre hem daha az mesafe ile turun tamamlanabileceği hem de personel iş gücünden tasarruf edilebileceği, dolayısıyla hastalara ayrılan hizmet süresinin ve kalitesinin artabileceği gözlenmiştir.Çalışma ilgili literatüre sezgisel bir çözüm algoritması kullanılarak dinamik rotaların otomatik olarak belirlenmesi ve kullanıcıya rotanın görsel çıktısının sunulması açısından katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
A home health service as in many countries as well as Turkey is a public health service which has been newly started. Aging of the population, chronic diseases and disability has caused the demand for health services to increase. The increasing demand and health care costs have increased the need for home health services.In this study, one week actual and existing routes of Erzincan Home Health Care Unit were investigated within the scope of the study carried out with the Provincial Health Directorate. The current routes of the unit are coded in Java and Php languages based on the k-nearest neighbor algorithm in the heuristic solution algorithm group. A web based visual application was developed within the scope of the study. Thanks to this visual application, the order in which the unit will perform patient visits is determined and an application design has been proposed which allows performing all operations related to the patient at the presence of the patient.As a result of the re-determination of the routes of the unit with the developed software, it was observed that the tour could be completed with less distance and the personnel labor force could be saved, thus the increasing in the service time and quality allocated to the patients is observed.It is thought that the study will contribute to the relevant literature in terms of automatic determination of dynamic routes by using a heuristic solution algorithm and presenting the visual output of the route to the user.