Easterlin hipotezi'nin Türkiye ekonomisi'ndeki geçerliliği
The validity of the Easterlin hypothesis in the Turkish economy
  1. Tez No: 553045
  2. Yazar: AYŞENUR ÜÇEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAVVANUR FEYZA ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Easterlin (1980)'e göre kohort büyüklüğü ile doğurganlık oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Easterlin (1980), nispeten büyük kohortların daha düşük doğurganlık oranları sergileyeceğini ya da nispeten küçük kohortların daha yüksek doğurganlık oranları sergileyeceğini iddia etmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de Easterlin hipotezinin geçerliliğini araştırmaktır. Bu amaçla çalışmada 1991-2017 yıllarını kapsayan veriler kullanılmıştır. Bu çalışmada ilk olarak kadınlar, erkekler ve toplam nüfus için ayrı ayrı on iki farklı nispi kohort büyüklüğü hesaplanmıştır. Daha sonra adımsal regresyon analizi kullanılarak nispi kohort büyüklüğü ve bazı kontrol değişkenlerin doğum oranları üzerindeki etkileri tahmin edilmiştir. Bu çalışmadan elde edilen bulgular Easterlin hipotezinin Türkiye için geçersiz olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
According to Easterlin (1980), there is a significant statistically the relationship between cohort size and fertility rates. Easterlin (1980) implies that relatively large cohorts will exhibit lower fertility rates or relatively small cohorts will exhibit larger fertlity rates. The purpose of this paper is to investigate the Easterlin hypothesis validity in Turkey. For this aim, the data cover 1991-2017 (annualy). In this study, we first calculate twelve different relavite cohort size for women, men, and total population, separately. Then we estimate the effect of relative cohort size and some control variables on the fertility rate by using stepwise analysis. The empirical findings of this study indicate that Easterlin hypothesis is not valid in Turkey.