The roles, functions and effectiveness of the third party mediation in peace processes
Barış süreçlerinde arabuluculuğun rolü, işlevi ve etkinliği
  1. Tez No: 553055
  2. Yazar: ERHAN ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METE KAAN KAYNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Barış Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Siyaset literatüründe geleneksel olarak devletler arası antlaşmaları ve uzlaşmaları ifade eden Barış kavramı, devletler arası muharebe biçimlerinin minimum düzeye inmesinin bir sonucu olarak Soğuk Savaş'ın sona ermesinden bu yana sıklıkla“etno-politik çatışmaların çözümü”ile ilişkilendirildi. Böyle bir politik ortamda, Arabuluculuk“yeni savaşlar”ya da“mikro çatışmalar çatışmalar”gibi çeşitli şekilde adlandırılan çatışmaların şiddetsiz şekilde çözülmesi için devreye sokulan“Barış Süreçlerinde”sıklıkla başvurulan araçlarından biri olarak ön plana çıkmıştır. Arabuluculuk, çatışmalar veya iç savaşlar için bir çözüm bulmak amacıyla uygulanan barış süreçlerinin önemli bir parçasıdır. Çoğu durumda, barış sürecinin başarısı, büyük ölçüde, diğer birçok faktörün yanı sıra,“üçüncü taraf arabuluculuğunun etkinliği ve başarısı”bağlıdır. Bu varsayımdan yola çıkarak tez, arabuluculuğunun başarıyla uygulandığı iki vakaya odaklanarak, arabuluculuğunun Barış ve Çatışma Çalışmaları literatürü çerçevesinde barış sürecindeki rollerini ve etkinliğini araştırmayı amaçlamaktadır: Kuzey İrlanda Barış ve Aceh Barış süreci. Tez, birinci vaka olarak eski ABD senatörü George Mitchell'in ilk davadaki arabuluculuk faaliyetlerine odaklanırken, ikincide ise Finlandiya eski Başbakanı Martti Ahtisaari'nin Arabuluculuk rolünü analiz ediyor. Bu iki pratik örnekten alınan derslere dayanarak, arabulucuların genel olarak bütün“Barış Süreci”boyunca faaliyetlerine değinmekle beraber, spesifik olarak Barış Süreçlerinin Müzakere aşamasında tarafların resmi bir anlaşmaya varmaları noktasında oynadıkları role odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of the transition in warfare since the end of the Cold War, the term peace, which conventionally has been referred to inter-state settlements, became to be affiliated with“the resolution of ethnopolitical conflicts”. In this milieu, mediation has gained more importance in the peace processes proliferated over the last decades, as a non-violent political activity for resolution of those“new-wars”or“micro-conflicts”coming to prominence in recent decades. Mediation is an essential part of the peace processes put in place to find a solution for the conflicts or civil wars. In most of the cases, the success of the peace process largely depends on“the effectiveness and success of the third-party mediation”, among many other factors. Based on this presumption, the thesis aims to explore the roles and effectiveness of third-party mediation in peace processes through the peace and conflict studies literature, by focusing on two cases where third-party mediation has been successfully applied: Northern Ireland Peace and Aceh Peace Process. While the thesis is focused on the former USA senator George Mitchell's mediation activities in the first case, it analyzes the former Finnish Prime Minister Martti Ahtisaari's mediation role in the latter. Through these two cases, the thesis descriptively reveals how mediators might be significance to in managing with whole“peace process”in general and helping the negotiators to reach a formal agreement, in particular