Türk masallarına psikanalitik yaklaşım
A psychoanalytic approach to Turkish tales
  1. Tez No: 553091
  2. Yazar: GÜLSÜM ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAKİ BORA HANÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Psikoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Psychology, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
Psikanaliz ve masal ilişkisine bakıldığında, masalların psikanaliz açısından elverişli metinler olduğu görülmektedir. Bazı araştırmacıların dünya masalları üzerinde bu uygulamayı yaptıkları ve kayda değer sonuçlara ulaştıkları bilinmektedir. Psikanaliz yöntemiyle semboller üzerinden yapılan çözümlemeler, bu sonuçlara ulaşmada ışık tutmaktadır. Çalışmamızın amacı, Türk masallarının içerdiği sembolleri psikanaliz yöntemiyle tespit etmek, bu sembollerin bireylerin bilinçaltına gönderdiği mesajları çözümlemek ve bu mesajların anlamlarını ortaya koyabilmektir. Belirtilen amaç doğrultusunda psikanaliz ve masal ilişkisi üzerinde durulmuş, sembol kavramıyla ilgili aktarılan bilgiler ışığında Naki Tezel'in“Türk Masalları I-II”adlı çalışmasından seçilen 23 masal, psikanaliz uygulamasıyla incelenmeye ve yorumlanmaya çalışılmıştır. Yapılan inceleme ve yorumlama sonucunda ulaşılan bilgiler, sonuç kısmında detaylı bir şekilde aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Regarding the relationship between psychoanalysis and tales, it can be seen that tales are suitable for psychoanalysis. It has been known that some researchers implement this method and they reach remarkable results. The analyzes fulfilled with the symbols by means of psychoanalysis method have sorted out reaching these results. The purpose of our thesis study is to determine the symbols of Turkish tales by means of psychoanalysis method, to analyze the messeages that these symbols send to people's subconscious and to reveal the meanings of these messages. In accordance with this stated purpose, it has been dwelled on the relationship between psychoanalysis and tale, the chosen 23 tales from“Turkish Tales 1-2”belong to Naki Tezel have been tried to be observed and to be commented with the psychoanalysis method in the light of information transferred about the symbol notion. The information obtained as a result of observation and interpretation has been scrutinized in coclusion part.