Yaşlılarda düşmenin önlenmesinde multikomponentve denge egzersizlerinin etkisi
The effect of multicomponent and balance exercises in prevention of fall in elderly
- Tez No: 553101
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY ŞAHİN, PROF. DR. SİBEL EYİGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Yaşlanmaya bağlı en büyük sağlık problemlerden biri de düşmedir Düşme sonrasında yaşlılarda belirgin morbidite ve mortalite meydana gelmektedir.Düşme nedenleri çevresel faktörler, alışkanlıklar, sosyoekonomik düzey ve biyolojik yapı olarak gruplandırılabilir. Biyolojik nedenler arasında yaşa bağlı fiziksel kapasitede azalma, kronik hastalıklar, kognitif ve ruhsal ya pıdaki değişimler sayılabilir.Fiziksel kapasitede azalma denge kaybı, kas güçsüzlüğü ve yürüme güçlüğü gibi birçok düşmeye predispozan duruma sebebiyet vermektedir.Fiziksel kapasiteden artırılmasında endurans, güçlendirme, denge ve propiyosepsiyon gibi egzersiz yöntemleri yanı sıra Tai Chi gibi geleneksel egzersizlerde kullanılmaktadır. Çalışmamızda multikomponent (güçlendirme egzersizleri, denge egzersizleri) ve denge egzersizlerinin düşmelerin önlenmesinde etkinliklerini araştırmayı planladık. Yöntem: Çalışmamız Balıkesir Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon(FTR) Anabilim Dalı polikliniğine 65 yaş ve üstü sık sık düşme şikayeti ile başvuran gönüllü 60 hasta ile yapıldı. Hastaların çalışmaya dahil edilmesi için Kalk Yürü testi, Beck depresyon skalası ve son bir senede ikiden fazla düşme öyküsü alındı . 60 hasta Multikomponent egzersiz, Denge egzersiz ve Kontrol grubu olarak 3 gruba randomize edilerek ayrıldı . Hastalara çalışma öncesi, sonrası ve 6.ay kontrollerinde Berg denge ölçeği, el dinamometresi ile el kavrama gücü,10 metre yürüme testi, hayat kalitesini ölçmek için Yaşam Kalitesi Formu (SF 36) testi yapıldı.Multikomponent ve Denge egzersiz grupları 8 hafta boyunca haftada 3 gün birer saat FTR ünitesinde egzersiz programına alındı.Tüm hastalara düşmelerin önlenmesi için bilgilendirme yapıldı Bulgular: Multikomponent ve Denge egzersiz grubunun tedavi sonrasında kontrol Berg denge, el kavrama gücü, 10 metre yürüme testi ve SF-36 testinde belirgin iyileşme sağladığı tespit edildi. Ancak 6 ay sonraki kontrollerinde Multikomponent egzersiz grubunda tedavi öncesine göre tüm parametrelerde iyileşme devam ederken Denge egzersiz grubunda yalnızca Berg denge ölçeği skorunda iyileşme tespit edildi. Sonuç:Yaşlılarda düşmelerin önlenmesinde Multikomponent egzersizlerin Yaşlılarda düşmelerin önlenmesinde Multikomponent egzersizlerin denge, kas gücü, yürüme hızı ve yaşam kalitesini artırmada başarılı bulunmuştur.Ayrıca çalışmamızın sonuçlarına göre Denge egzersizlerininde düşmelerin önlenmesinde tek çalışmamızın sonuçlarına göre Denge egzersizlerininde düşmelerin önlenmesinde tek başına verilebilecek egzersiz protokollerindendir.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: One of the biggest health problems due to aging is falling. There is significant morbidity and mortality in the elderly after the falls. The causes of falls can be grouped as environmental factors, habits, socioeconomic level and biological structure. Biological causes include decreased age related physical capacity, chronic diseases, changes in cognitive and mental structure. The decrease in physical capacity causes predisposition to many falls, such as loss of balance, muscle weakness and difficulty in walking. It is used in traditional exercises such as endurance, strengthening, balance and propioconception, as well as exercise techniques such as Tai Chi. In our study, we planned to investigate the effects of multicomponent ( strenght and balance exercises) and single balance exercises in preventing falls. Patients and methods: Our study was performed with 60 volunteers who applied to Balıkesir University Department of Physical Medicine and Rehabilitation (FTR) outpatient clinic with complaints of falling 65 and over. Time up to go test, Beck depression scale and a history of more than two fall in the last one year were included in the study. Sixty patients were randomized into three groups as multicomponent exercise, balance exercise and control group. Berg balance scale, hand grip strength with hand dynamometer, 10 met er walking test, Short Form 36 (SF 36) test were used to measure qualit y of life. Multicomponent and Balance exercise groups were taken to the exercise program in the FTR unit for 3 weeks and 3 days a week for 8 weeks. Information was provided to all patients to prevent falls Findings: It was determined that multicomp onent and balance exercise group provided significant improvement in Berg balance, hand grip strength, 10 meter walking test and SF 36 test after treatment.However, after 6 months control, improvement in all parameters was observed in the multicomponent exercise group, while only in the balance exercise group the Berg balance scale score was improved. Results: Multicomponent was found to be successful in increasing the balance, muscle strength, walking speed and quality of life of the elderly. Furthermore, according to the results of our study, it is o ne of the protocols which can be given alone in the prevention of falls in balance exercises.