Düşme sonrası fraktürü olan 65 yaş ve üstündeki hastaların düşme nedenlerinin belirlenmesi
Determining the reasons of falls of patients aged 65 and above with post-fall fracture
  1. Tez No: 767659
  2. Yazar: ELİF NUR UYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY MÜGE ALVUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Giriş-Amaç: Bu çalışmanın amacı; düşme sonrası fraktürü olan 65 yaş ve üstündeki hastaların düşme nedenlerinin belirlenmesidir. Gereç-Yöntem: Çalışmamız; Kocaeli Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniklerinde uygulanmış çift merkezli tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Çalışmanın evrenini, 01.08.2017-01.04.2018 tarihleri arasında adı geçen kliniklere başvuran 65 yaş ve üstü hastalardan düşme sonucu ekstremite fraktürü gelişen ve hastanede yatarak tedavi edilenler oluşturmaktadır. 129 katılımcıya; tarafımızca hazırlanan sosyodemografik veriler, düşmeye ilişkin risk faktörleri ve düşme öyküsünü içeren anket formunun yanında“Düşme Etkinlik Ölçeği (DEÖ)”ve“Genel Yaşam Kalitesi SF-36 Formu”yüz yüze görüşme ile doldurulmuştur. Sözel ve yazılı onam alınmıştır. Çalışma verileri Kruskal-Wallis Testi, Mann-Whitney U testi, pearson ki kare, fisher kesin ki kare testleri ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the causes of falls in patients aged 65 years and older with post-fall fractures. Material-Method: Our work is a dual-center descriptive study applied in Kocaeli University and Sakarya University Orthopedics and Traumatology clinics. The population of the study consists of patients aged 65 and over applying to the aforementioned clinics between 01.08.2017 and 01.04.2018 and developing extremity fracture as a result of falling and were hospitalized. To 129 participants; in addition to a questionnaire including sociodemographic data, risk factors for falling, and fall history prepared by us, the“Falls Efficacy Scale (FES)”and“ General Quality of Life Form SF-36”were filled in with face-to-face interviews. Verbal and written consent was obtained. Study data were analyzed with Kruskal-Wallis Test, Mann-Whitney U test, Pearson chi-square, Fisher exact chi-square tests.