Sivas votorantim çimento fabrikasının bölümlerinin gürültü açısından değerlendirilmesi
The noise detection and evaluated in department of Sivas votoranti̇m cement plant
  1. Tez No: 553123
  2. Yazar: MURAT TOKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET KOÇBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Maden Mühendisliği ve Madencilik, Public Health, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Sivas Votorantim Çimento Fabrikası'nda Eylül 2018'de gerçekleştirilen bu çalışmada, gürültü ölçümleri iş sağlığı ve güvenliği kapsamında değerlendirilmiştir. Sivas Votorantim Çimento Fabrikası, klinker ve çimento üretimi üzerine faaliyet göstermektedir. Tesis, 1.479.478 m^2 alan üzerine kurulmuştur. İşletmede 111 kişi çalışmakta olup sürekli olarak 3 vardiya halinde çalışılmaktadır. Tesiste, klinker ve çimento üretim işlemleri için hammadde kırıcı, ön homojenizasyon (preblending), farin değirmeni, ön ısıtıcı, döner fırın, kömür değirmeni, laboratuvar, çimento değirmeni ve paketleme gibi üniteler bulunmaktadır. Tesisin yıllık çimento üretim kapasitesi 1.362.240 ton, yıllık klinker üretim kapasitesi ise yaklaşık 2.098.000 ton' dur. Bu çalışmada Sivas Votorantim Çimento işletmesinde bulunan çalışanların maruz kaldıkları gürültü ölçümleri yapılmıştır ve çalışanların bu kapsamda maruz kaldıkları gürültünün özellikleri ve çalışanlar üzerindeki olası etkileri incelenmiştir. Tesiste yapılan ölçümler TS EN ISO 9612 standardına göre yapılmıştır. Sonuçlara ilişkin değerlendirmeler 28721 sayılı ve 28.07.2013 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan Çalışanların Gürültü İle İlgili Risklerden Korunmalarına Dair Yönetmeliğe göre yapılmıştır. Tesis üretim alanı içerisinde, işçilerin çalıştığı noktalar tespit edilmiştir. Gürültü maruziyet değerlerinin belirlenmesi için gürültü dozimetrik ölçüm cihazı ve ortam ölçüm cihazları kullanılarak, çalışanların maruz kaldıkları eşdeğer gürültü düzeyleri (Leq, dB (A)) ve Ppeak değerleri (DB (C)) tespit edilmiştir. Hesaplamalar sonucu ortaya çıkan eşdeğer gürültü düzeyleri ise; 61,4 ila 86,9 dB (A) ve Ppeak değerleri 95,5 ila 111,1 dB (C) arasındadır. Elde edilen maruziyet değerlerine göre, gürültünün maruziyet değerlerinin Çalışanların Gürültü İle İlgili Risklerden Korunmalarına Dair Yönetmeliğinde verilen sınır değerlerin altında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this case, sound measurement is completed in Sivas Votorantim Çimento and the results of measurement are evaluated within the scope of occupational health ad safety. Sivas Votorantim Çimento Fabrikası works for production of clinker and cement. The Plant is built in 1.479.478 m^2 area. The Plant has 111 employee and personnel and they work with 3 shift. There are raw meal crusher, preblending, raw mill, preheater, kiln, coal mill, laboratory, cement mill, packing unit for produce clinker and cement. The cement product capacity is 1.362.240 ton/year, clinker product capacity is 2.098.000 ton/year. In this case measurement of noise is completed who is get the effect inside of plant also the specification of noise is studied. All of measurement is completed according to TS EN ISO 9612 standard. Evaluation of results is completed according to the law no 28721 and protection of employees from noise related risks that is come out in 28.07.2013 official gazette. The working place are detected where the workers are working in the plant. For detection of noise exposure level , dosimeter measurement device and area measurement device are used according to level of noise (Leq, dB (A)) and Ppeak values (DB (C)) . According to measurement of noise , the results are; 61,4 – 86,9 dB (A) and Ppeak values 95,5 – 111,1 dB (C). Consequently, all of measurement results are inside of the limits of protection of employees from noise related risks.