İyi tanımlanmış zincir uç fonksiyonlu poli(l-laktid)makrofotobaşlatıcısının sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of well-defined end-chainfunctional macrophotoinitiator of poly(l-lactid)
  1. Tez No: 553126
  2. Yazar: ABDULKADİR LALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tezde, halka açılması polimerizasyonu (ROP) ile iyi tanımlanmış zincir ucunda fotoaktif bir grup içeren poli(L-laktid) (PLLA) makrofotobaşlatıcısının sentezi ve karakterizasyonu çalışılmıştır. Bu amaçla hidroksil uç fonksiyonel grubuna sahip bir fotobaşlatıcı olan 2-hydroxy-2-methyl-1- phenylpropan-1-one (HMPP, Darocure 1173) bileşiği L-Laktid (LLA) monomerinin halka açılması polimerizasyonunda başlatıcı olarak kullanıldı. Halka açılması polimerizasyonu HMPP başlatıcısı, LLA monomeri ve stannous-2-ethylhexanoate [Sn(Oct)2] katalizörü varlığında 130oC'da çözücüsüz ortamda gerçekleştirildi. [Monomer]/[Başlatıcı] ([LLA]/[HMPP]) oranı 20/1, 40/1 ve 80/1 alınarak üç ayrı polimerleşme tepkimesi gerçekleştirildi. ROP sonucunda elde edilen iyi tanımlanmış zincir ucunda fotoaktif HMPP bulunduran PLLA'lar (HMPP-PLLA) soğuk metanolde çöktürülerek saflaştırıldı. Elde edilen HMPP-PLLA'ın fotopolimerizasyonda kullanımı çalışmaları da yapıldı. HMPP-PLLA makrofotobaşlatıcısı bir önpolimer olarak kullanılarak metil metakrilat (MMA) monomeri varlığında fotokimyasal serbest radikalik polimerizasyon yöntemi ile PLLA-PMMA blok kopolimerleri sentezlendi. Çalışmada sentezlenen makrofotobaşlatıcıların karektrizasyonunda FT-IR, 1H-NMR, UV-Vis, Floresans ve GPC teknikleri, blok kopolimerlerin karakterizasyonunda ise FT-IR, 1H-NMR ve GPC teknikleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the synthesis and characterization of well-defined macrophotoinitiators of poly(Llactide) (PLLA) with a photoactive group at the chain-end via ring opening polymerization (ROP) were studied. For this purpose, 2-hydroxy-2-methyl-1-phenylpropan-1-one (HMPP, Darocure 1173), a photoinitiator with hydroxyl end functional group, was used as an initiator in ROP of the L-Lactide (LLA) monomer. Ring opening polymerization of LLA monomer was carried out in bulk medium at 130 ° C in the presence of HMPP as the initiator and stannous-2-ethylhexanoate [Sn(Oct)2] as the catalyst. Three separate polymerization reaction was performed using the ratio of [Monomer]/[Initiator] ([LLA]/[HMPP]) 20/1, 40/1 and 80/1. The well-defined PLLAs with photoactive end-chain group were purified by precipitation in cold methanol. Studies of the use of HMPP-PLLA in photopolymerization were also performed. PLLA-PMMA block copolymers were synthesized by photoinduced free radical polymerization of methyl methacrylate (MMA) monomer using HMPP-PLLA macrophotoinitiators as a prepolymer. FT-IR, 1H-NMR, UV-Vis, Flourescence and GPC techniques were used for the characterization of macrophotoinitiators and FT-IR, 1H-NMR, and GPC techniques were used for the characterization of block polymers.