Azot koruyucu grupların intramoleküler diels-alder halkalaşma reaksiyonlarına etkisi
The effect of nitrogen protective groups on intramolecular diels–alder cycloaddition reaction
- Tez No: 553134
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHSİN KARAARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Azot yan zincirli furan türevli moleküllerin molekül içi Diels-Alder halkalaşma reaksiyonlarında azot üzerindeki koruyucu grubun reaksiyon verimi üzerine olan etkileri incelendi. Reaksiyonlarda koruma işlemleri hem diklorometan hem de su içerisinde gerçekleştirildi. Diklorometan içerisinde sentezlenen korunmuş maddeler daha sonra tolüen içerisinde halkalaştırıldı. Diğer yandan su içerisinde yapılan reaksiyonlarda hem koruma hem de halkalaşma aynı ortamda gerçekleştirilerek zaman ve kimyasal maddelerden tasarruf edildi. Koruyucu grupların elektronik etkilerini incelemek için elektron çekici ve elektron verici çeşitli koruyucu gruplar kullanıldı ve bunların halkalaşmaya olan etkileri değerlendirildi. Sonuç olarak mezomerik olarak elektron çekici ve sterik olarak büyük olan koruyucu gruplar Diels-Alder halkalaşma reaksiyon verimini önemli derecede arttırdığı sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
Furan derived nitrogen side-chain molecules were used to investigate the effect of nitrogen protecting groups on intramolecular Diels-Alder cyclization reaction yields. The protection reactions were carried out in both dichloromethane and water. The protected molecules were synthesized in dichloromethane and then cycled in toluene. On the other hand, in water as a reaction media both protection and cyclization were carried out in the same environment which provides advantages in saving time and chemicals. To study the electronic effects of protecting groups, various electron-withdrawing and electron-donating protective groups were used and their effects on cyclization were evaluated. As a result, the mesomeric electron withdrawing and sterically large protecting groups increased the yield of Diels-Alder cycling reactions effectively.