Tasilu edilletil mütekellimin Minel Kur'anil Kerim
Kur'an-i Keri̇m'de Kelam i̇lmi̇ni̇n kuralları
- Tez No: 553136
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAJMEDDIN ALLİSSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Arapça
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın başlığı“ Kur'an-ı Kerim'de Kelam İlminin Kuralları”dir. Mukaddime, Temhid (ön söz), iki fasıl ve sonuç bölümlerinden oluşan bu çalışmada araştırmacı, kelam ehlinin delillerini Kuran-ı Kerim'de kökleştirirken, kelam ehlinin üslubunun Kuran-ı Kerimin'in üslubu ile olan uygunluğunun barizliğini beyan etmiştir. Araştırmacı, temhid (ön söz) bölümünde araştırmanın başlığını açıklamıştır ve hemen ardından aralarındaki farkı açıkladığı gibi kelam ehlinin önemli temsilcilerini ve de felsefecilerin önemli temsilcilerini beyan etmiştir. Sonrasında kelam ilminin tefsir ile olan alakasından bahsetmiştir. Araştırmacı, birinci fasılda kelam ehline göre delillerin tanımından ve türlerinden bahsetmiştir. Sonrasında Kuranı Kerim'de ki görünümleri açısından delilleri kökleştirmiştir. Hemen ardından Kuranı Kerim'de ki akideye delil olan ayetlerin hiçbirinin Kelam Delillerinden hali olmadığını ve Kurani delillerin icaz ve ihtisar (sözü manadan az tutarak manayı tam verme yani az sözle çok şey ifade etme) sanatı üzerine geldiğini beyan etmiştir. İkinci fasılda ise Araştırmacı, görünümü ve içeriği açısından kelam ehlinin delillerini Kuran'da kökleştirmiştir. Bunun akabinde kelam ehlinşn delillerinin akli ve nakli olarak iki kısım olduğunu açıklamıştır. Ve akli delillerin mukaddimelerinin asıllarının Kuran'da ki varlığından bahsetmiştir. Akli delil olmaları açısından delil olan bir miktar Kurana ait örnekler vermiştir. Ve bu örneklerin kelam delilleriyle olan uygunluğunun barizliğini belirtmiştir. Araştırmacı, yazısını ders boyunca ulaştığı neticelerin en önemlileriyle sonuçlandırmıştır. Ve Kuran-ı Kerim ve İslam akaidine çalışanlara ve bu konularda araştırma yapanlara tavsiyelerde bulunmuştur
Özet (Çeviri)
This thesis titled. Authentic proofs of the theologians from the Noble Quran, in its introduction and two sections and an ending, the reasrcher tasked himself with a disucssion methods of the theologians being in accordance with the Quranic methods whilst the proofs of the theologians stemming from the Noble Quran. In the introduction, the researcher illustrates the titlte of the study the explained who the theolgians are, and who the phisophers are whilst mentioning the differences between the two, then he discussed the relation between scholastic theology and Quranic Exegesis . And in the first section the researcher spoke about the definition of proofs and its types according to the theologians, then ...the authentic proofs, from the QUran, then explained that everything which is from Quranic verses is a proof for ... islamic doctrine, and its not possible to do without from the types of theological proofs, and has explained that the Quranic proofs came in summary. And in the second section , the researcher showed the roots of the proofs of the theologians in terms of the shape and subject in the Noble Quran, and then explained that the proofs of the theologian devide in rational and textual proofs, and explained the principles of evidences of rational proofs have their roots in the Noble Quran, and he brought forth many Quranic examplesof which are proofs that are in fact rational proofs, and showed that they are in agreement with theological evidences. And the researcher ended his thesis with the most important conclusions of which he arrived to during his study of the subject, and he gave some recommendations to the researchers in the Quran and islamic doctrine.