Dental korkuyu azaltmada oyun hamuru ile oynatılarak bilgilendirmenin etkisi
Effect of informing by with playing silly putty in reducing dental fear
  1. Tez No: 553137
  2. Yazar: AYSUN ULUIŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM SAVAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Dentistry, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırma, dental korkuyu azaltmada dişçi setinden oluşan oyun hamuru ile oynatılarak bilgilendirmenin etkisini belirlemek amacıyla Samsun/Çarşamba Devlet Hastanesi Diş Tedavi ve Protez Merkezi'nde 1 Aralık 2018-31 Mart 2019 tarihleri arasında 5 ve 6 yaşındaki 60 çocuk ile deneysel olarak gerçekleştirildi. Araştırma verileri; tanımlayıcı soru formu, Çocuk Korku Ölçeği (ÇKÖ), dişçi setinden oluşan oyun hamuru ile toplandı. Araştırma için etik kurul izni, kurum izni ve ailelerden yazılı onam alındı. Verilerin analizinde; tanımlayıcı özelliklerin dağılımı Pearson Ki-kare analizi, Yates düzeltmeli ki-kare testi ve Fisher kesin testi ile araştırma gruplarındaki çocukların, Çocuk Korku Ölçeği puan ortalamasının grup içi ve gruplar arası karşılaştırılmasında bağımsız gruplarda ve bağımlı gruplarda t testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The study was carried out experimentally with 60 children aged between 5 and 6 years to investigate efficacy of informing silly putty playing therapy in reducing dental fear in Samsun/Çarşamba State Hospital Dental Treatment and Prosthetics Center between 1 December 2018 and 31 March 2019. The experimental data was collected from descriptive questionnaire, Child Fear Scale and dentist set which was composed of silly putty. Ethics committee permission, institution permission and family written consent were obtained for the study. The analysis of data was done by t test for the fear scale of the children in the research groups with independent groups in comparison of the average score between dependent groups with the distribution of descriptive features Pearson's chi-square analysis, Yates corrected chi-square test and Fisher's exact test.