Börülcenin (vigra sinensis L.endl.) Tokat Kazova ekolojik şartlarına adaptasyonu ve uygun ekim zamanının belirlenmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 55315
  2. Yazar: KEMAL GÜL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEVDET AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
XI mamı ş t ir. Ekim zamanları bitki boyu, bitkide anadal ve bakla sayı sı, bakla uzunluğu, baklada tane sayısı, bitkide tane ve taze bakla verimi ve dekara taze bakla verimini önemli düzeyde etkilemiştir. Bitkide tane sayısı, biyolojik verim, dekara tane verimi, hasat indeksi ve bin tane alırlığına etkileri ise ö- nemsiz olmuştur. Çeşitlerin bitki boyu, bitkide dal, bakla ve tane sayı sı, bakla uzunluğu, baklada tane sayısı, dekara taze bakla verimi ve bin tane ağırlığı önemli düzeyde farklı; bitkide tane ve taze bakla verimi, biyolojik verim, dekara tane veri mi ve hasat indeksi ise farksız bulunmuştur. En yüksek taze bakla verimi 20 Mayıs ve 10 Haziran ekim lerinde (697.03 ve 778.33 kg/da) ve Isparta-Akkız çeşitinde (718.89 kg/da) sağlanmıştır. Tane verimi ekim zamanlarına göre 194.76-170.88 kg/da, çeşitlere göre de 200.85-158.86 kg/da arasında değişmiştir. Bitki boyu, bitkide dal, bakla ve tane sayısı, bitkide tane ve taze bakla verimi, bakla uzunluğu ve bin tane ağırlığı yönünden Ekim zamanı x Çeşit interaksiyonları da önemli bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Börülce, ekim zamanı, çeşit, verim, verim unsurlarıXI mamıştır. Ekim zamanları bitki boyu, bitkide anadal ve bakla sayı sı, bakla uzunluğu, baklada tane sayısı, bitkide tane ve taze bakla verimi ve dekara taze bakla verimini önemli düzeyde ekilemiştir. Bitkide tane sayısı, biyolojik verim, dekara tane verimi, hasat indeksi ve bin tane alırlığına etkileri ise ö- nemsiz olmuştur. Çeşitlerin bitki boyu, bitkide dal, bakla ve tane sayı sı, bakla uzunluğu, baklada tane sayısı, dekara taze bakla verimi ve bin tane ağırlığı önemli düzeyde farklı; bitkide tane ve taze bakla verimi, biyolojik verim, dekara tane veri mi ve hasat indeksi ise farksız bulunmuştur. En yüksek taze bakla verimi 20 Mayıs ve 10 Haziran ekim lerinde (697.03 ve 778.33 kg/da) ve Isparta-Akkız çeşitinde (718.89 kg/da) sağlanmıştır. Tane verimi ekim zamanlarına gö re 194.76-170.88 kg/da, çeşitlere göre de 200.85-158.86 kg/da arasında değişmiştir. Bitki boyu, bitkide dal, bakla ve tane sayısı, bitkide tane ve taze bakla verimi, bakla uzunluğu ve bin tane ağırlı ğı yönünden Ekim zamanı x Çeşit interaksiyonları da önemli bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Börülce, ekim zamanı, çeşit, verim, verim unsurları
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT A STUDY ON TO DETERMINE OF ADAPTATION TO TOKAT-KAZOVA ECOLOGICAL CONDITIONS AND FAVORABLE SOWING TIME OF COWPEA (Vigna sinensis (L.) ENDL. ) Kemal GOL Gaziosmanpaşa university Graduate School of Natural and Applied Science Department of Field Crops Master Thesis 1996, 86 page Supervisor Jüri Asst. Prof. Dr. Cevdet AEDA? Asst. Prof. Dr. Cevdet AKDA? Prof. Dr. Abdurrahman YAZGAN Prof. Dr. özer SENCAR This study which was aimed to determine of favorable sowing time and adaptation to Tokat-Kasova conditions of cowpea, was carried out in 1995 year. Eight cowpea cultivars were tested to sown in four different date (1 st. May, 20 th May, 10 th June and 4 th July). The study was arrenged to be split plots in randomised blocks with three replications. Sowing dates were placed in main plots and cultivars were placed in sub plots. Two cultivars which were climbing did not complete their vegetation periods. In all cultivars, germination and emergence were not ensured in first sowing time because of low soil temperature and high soil moisture. Because culti-XV vars were not completed their vegetation periods in last sowing time, seed harvest was not realized. Sowing times significantly effected plant height, number of primary branch and pod per plant, pod lenght, seed number per plant, seed and fresh pod yield per plant and fresh pod yield per decare. Significantly effects of sowing times were insignificant on seed number per plant, biological yield, seed yield per decare, harvest index and 1000 seed weight. Plant height, number of primary branch, pod and seed per plant, pod lenght, seed number per pod, fresh pod yield per decare and 1000 seed weigth of cultivars were significantly found different; seed and fresh pod yield per plant, biological yield, seed yield per decare and harvest index were found insignificant. 20 th May and 10 th June (697.03-778.33 kg/da) and Is- parta-Akkxa cultivar (718.89 kg/da) were ensured the highest fresh pod yield. Seed yield was changed from 194.76 to 170.88 kg/da in sowing times and was changed from 200.85 to 158.86 kg/da in cultivars. Sowing time x cultivar interactions were significantly found for plant height, number of primary branch, pod and seed per plant, seed and fresh pod yield per plant, pod leght and 1000 seed weight. Key Words : Cowpea, sowing time, ? cultivar, yield, yield components