Algılanan örgütsel stresin iş-yaşam dengesi ve kariyer başarısı ilişkisindeki aracılık rolü: Modern şirketler grubu yöneticileri örneği
The mediating role of perceived organizational stress inthe relation between work life balance and career success: A research on the managers of modern group of companies
  1. Tez No: 553175
  2. Yazar: NIJAT SEFEROV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER TASLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
İş-yaşam dengesi konusu küresel çapta işveren ve çalışanlar için giderek daha fazla önem kazanıyor. Bu konudaki anlayışımız ne kadar netleşirse, yaşamımızın bu dinamik alanlarının etkin ve olumlu bir entegrasyonu için o kadar iyi olacaktır. Bu araştırmanın amacı, iş yaşam dengesi ile kariyer başarısı arasındaki ilişki üzerinde algılanan örgütsel stresin aracılık rolünün incelenmesidir. Araştırma, Bakü şehirinde yerleşen Modern Şirketler Grubu'na bağlı şirketlerde çalışan yöneticileri kapsamaktadır. Bu araştırmada, yöneticilerden, iş yaşam dengesi, algılanan örgütsel stres ve kariyer başarısı ile ilgili veriler toplanmıştır. Analiz için kullanılan veriler, 8 günlük bir anket uygulaması ile 100 yöneticiden toplanmıştır. Veriler kullanılarak güvenilirlik analizi, ortalama ve standart sapma analizi yapılmıştır. Bundan sonra, son olarak, değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek için korelasyon analizi ve ilişkilerdeki aracılık etkisini belirlemek için hiyerarşik regresyon analizi yapılmıştır. Algılanan örgütsel stres ile iş yaşam dengesi ve öznel kariyer başarısı arasında negatif ve anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Araştırmanın sonucunda iş yaşam dengesi ile öznel kariyer başarısı arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Ancak iş yaşam dengesi ile algılanan örgütsel stres arasında ise negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Aynı zamanda, özellikle algılanan örgütsel stres ile öznel kariyer başarısı arasında bir negatif ilişkinin olduğu bulgulanmıştır. Yapılan regresyon analizinde; iş yaşam dengesi ile öznel kariyer başarısı arasındaki ilişkide algılanan örgütsel stresin aracılık rolü olduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The issue of work-life balance is becoming increasingly important for employers and employees globally. The clearer becomes our understanding about this issue; the better it will be for an effective and positive integration of these dynamic domains of our lives. The aim of this study is to examine the mediating role of perceived organizational stress on the relationship between work life balance and career success. The research includes managers working in companies affiliated with the Modern Group of Companies located in Baku. In this study, data were collected from managers about work life balance, perceived organizational stress and career success. The data used for the analysis were collected from 100 managers with a 3-week questionnaire implementation. Reliability analysis, mean and standard deviation analysis were performed by using data. Finally, hierarchical regression analysis was performed to determine the correlation between the variables and the correlation analysis and the mediation effect in the relationships. It was found that there was a negative and significant relationship between perceived organizational stress and work life balance and subjective career success. As a result of the research; It was determined that there was a positive and significant relationship between work life balance and subjective career success. However, it was detected a negative and significant relationship between work life balance and perceived organizational stress. At the same time, especially, a negative relationship between perceived organizational stress and subjective career success was found. In the regression analysis; It was found that the perceived organizational stress was mediated in the relationship between work life balance and subjective career success.