Etik iklimin işten ayrılma niyeti ve iş tatminine etkisinde cam tavanın aracılık rolü: Beyaz yakalı kadınlar üzerine bir çalışma
The mediation role of the glass ceiling, on the ethical climate's effect to job satisfaction and turnover intention: A study on white collar women
- Tez No: 553238
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPTEKİN SÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Daha Sonra Doldurulacaktır.Bu çalışmanın temel amacı; kadınların kariyerleri üzerinde görünmez engellerini temsil eden cam tavan algısının; etik iklimin iş tatminine etkisinde ve etik iklimin işten ayrılma niyetine etkisinde aracılık rolünün bulunup bulunmadığının tespit edilmesi, ayrıca etik iklim değişkeninin diğer değişkenler üzerinde etkisinin olup olmadığının da araştırılmasıdır. Nicel yöntem kullanılan bu araştırmada; Ankara ilinde çeşitli kamu kurumları ile özel sektörde görev yapmakta olan beyaz yakalı olarak tabir edilen 234 adet çalışana uygulanan anket neticesinde elde edilen veriler kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan ölçeklerin güvenilirlik analizleri yapılmış, sonrasında da hipotezleri test edebilmek için regresyon ve korelasyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Nihayetinde ise, cam tavan değişkeninin aracılık rolü araştırılmıştır. Verilerin analiz edilmesi sonucunda etik iklim değişkeninin, cam tavan, iş tatmini ve işten ayrılma niyeti değişkenlerini anlamlı olarak etkilediği bununla birlikte cam tavan değişkeninin, işten ayrılma niyeti ve iş tatmini değişkenlerini anlamlı olarak etkilemediği görülmüştür. Cam tavan değişkeninin aracılık etkisinin saptanması açısından Baron ve Kenny'nin“Aracılık Modeli”uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Daha Sonra Doldurulacaktır.The main purpose of this study is: the perception of glass ceiling that represents the invisible obstacles of women on their careers; to determine whether there is an intermediary role in the effect of ethical climate on job satisfaction and ethical climate's intention to quit, and also to investigate whether the ethical climate variable has an effect on other variables. In this research using quantitative method; In the province of Ankara, data obtained from the questionnaire applied to 234 employees who were employed in various public institutions and in the private sector were used. Reliability analyzes of the scales used in the study were performed and regression and correlation analyzes were performed to test the hypotheses. Finally, the mediating role of the glass ceiling variable was investigated. As a result of the analysis of the data, it was found that the ethical climate variable significantly affected the glass ceiling, job satisfaction and intention to leave variables. However, the glass ceiling variable did not significantly affect the job intention and job satisfaction variables. Baron and Kenny's Mediation Model was applied to determine the mediating effect of the glass ceiling variable.