Yatırım ve kalkınma bankalarının finansman modelleri
Financial models of investment and development banks
  1. Tez No: 553269
  2. Yazar: ÇİĞDEM KOT SÖZDİNLEYEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALKAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Dünya ekonomisindeki finansal yerini, eski çağlardan günümüze kadar değişip gelişerek sürdüren bankacılık sektörü ve sektör faaliyetleri, bankaların kuruluş ve hukuki statülerine göre sınıflandırılmaktadırlar. Yatırım ve kalkınma bankaları, ülke ekonomileri üzerindeki etkileri bakımından ayrı konumda bulunmaktadır. Bu çalışmada, yatırım ve kalkınma bankalarının finansman modelleri incelenerek, yatırım ve kalkınma bankalarının fon talep edenlere uyguladıkları istihbarat ve analiz yöntemleri belirtilmiş, önemli finansman modelleri örneklendirilerek açıklanmıştır.“Veri Zarflama Analizi”VZA ile uluslararası ve Türkiye'de faaliyette bulunan seçilmiş beş yatırım ve kalkınma bankasının 2011-2017 yılları arasında göreli etkinliği değerlendirilmiştir. Çalışmada analizler veri zarflama analiz bilgisayar programı DEA Solver ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
From the earliest time to present day, banking sector and sector activities are taking places envolved in the world economy financially, are being classifield according to their structure and legal status. Investment and development banks are in the various situation according to effiency of country economies. In this thesis, financial models and analysis models of investment and development banks are studied and explanied with sampling. The efficiency study of chosen five international development and investment banks that active in Turkey in years 2011-2017 are evaluated by method that“Data Envelopment Analysis”DEA. DEA Solver program is used to find the efficieny scores.