Zayıf alan rezonans spektrometresinin güncelleştirilmesi ve bazı serbest kökçe çözeltilerinin bu spektrometre ile incelenmesi
Renewal of some parts of weak field double resonance spectrometer and investigation of some free radical solutions by the use of this spectrometer
  1. Tez No: 55328
  2. Yazar: A.ORAL SALMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. MARAL SÜNNETÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
w* TÜRKÇE ABSTAKT (en fazla 250 sözcük^: fTÜBİTAK/TÜRDOK, un Abstrakt Hazırlama Kılavuzunu kullanınız.;) Bu çalışmada 1.53 mT'da çalışan zayıf alan çift rezonans spektrometresinin kullanımı ile 4-Hydroxy-TEMPO, 4-Amino-TEMPO ve DPPH serbest kökçelerinin su, benzen, THF, fosfat tampondaki çözeltilerinde uyarıcı alanın manyetik alana dik olduğu (7t) ve manyetik alana paralel olduğu (a) rezonans geçişleri kuramsal ve deneysel olarak incelenmiştir, a geçişlerinin deneysel olarak gözlenebilmesi yeni bir örnek başlığı tasannu gerektirmiş ve bu tasarım gerçekleştirilmiştir., Yapılan deneyler 1.53 mT alan bölgesinde 7t geçişlerinin yanısıra a geçişlerinin de gözlendiğini göstermiş, elde edilen sonuçların kuramsal beklentilerle uygunluğu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRACT (EN FAZLA 250 SÖZCÜK) : In this study, the investigation of the 4-Hydroxy-TEMPO, 4-Amino-TEMPO and DPPH free radicals dissolved in water, benzene and phosfate buffer were perfomed using a double resonance spectrometer working at 1.53 mT. Both ^-transitions and a- transitions were investigated in which the rf field is perpendicular and parallel to static field respectively. In order to perform the experiments related to a-transitions a new probe head was designed. The results «fef the experiments indicated that at 1.53 mT field region in addition to %- transitions, the observation of a-transitions was possible. The consistence of the results with the theoretical expectations was discussed.