Tokat ili Niksar Ovası tarım işletmelerinin yapısal analizi, işletme sonuçlarını etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi ve doğrusal programlama yöntemiyle planlanması üzerine bir araştırma
- Tez No: 55327
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL ESENGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET TOKAT ILI NİKSAR OVASI TARIM İSLETMELERİNİN YAPISAL ANALİZİ, İSLETME SONUÇLARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLERİN DE?ERLENDİRİLMESİ ve DO?RUSAL PROGRAMLAMA YÖNTEMİYLE PLANLANMASI ÖZERİNE BİR ARAŞTIRMA Metin AKAY Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabil im Dalı Doktora Tezi 1996, 202 sayfa Danışman : Doç. Dr. Kemal ESENGON Jüri : Prof.Dr. Kutlu Y. ZORAL : Prof.Dr. Taner KIRAL : Doc. Dr. Kemal ESENGON Bu çalışma, Tokat ili Niksar Ovası Tarım işletmelerini kapsamaktadır, işletmelerin yapısal özelliklerinin belirlen mesi, işletme sonuçlarının ortaya konulması ve araştırma böl gesi koşullarına uygun optimum üretim planlarının yapılması temel amaçlardır. Veriler, Oransal Olmayan Tabakalı Tesadüfi örnekleme Yön temi ile örneğe giren işletmelerden anket yolu ile toplanmış tır. Analizde, Brüt Marj Yöntemi ve Doğrusal Programlama Yöntemi kullanılmıştır. Tarım İşletmelerinde verimliliğin artırılmasına yönelik çalışmalar yapılabileceği ve planlamaya önem verilerek kaynakların daha etkin kullanılabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT A STUDY ON THE STRUCTURAL ANALYSIS OF THE FARMS IN NÎKSAR PLAIN OF TOKAT PROVINCE, THE EVALUATION OF THE FACTORS AFFECTING FARM RESULTS AND PLANNING WITH LINEAR PROGRAMMING METHOD Metin AKAY Gaziosmanpaşa University Graduate school of Natural and Applied Science Department of Agricultural Economics Doctorate Thesis 1996, 202 page Supervisor: Doc. Dr. Kemal ESENGON Jury : Prof.Dr. Kutlu Y. ZORAL : Prof.Dr. Taner KIRAL : Doc. Dr. Kemal ESENGON This study covers the farms in Niksar Plain of Tokat Province. The principal aims are to study the structural features and economic activity results of the farms and to obtain optimum farm organizations suitable for the conditions of the research environment. The data has been derived by means of personal interviews from the farms that were sampled by non-proportionate stratified random sampling. Gross-Margin Method and Linear Programming Method were employed. It is determined from the findings that the studies must be done to increase the productivity of the farms and the sources must be used more efficiently by considering the planning studies.